Την πρόκρισή για τους «16» του κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Athens Kallithea, η οποία επικράτησε του Διαγόρα, εκτός έδρας, με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από 120 λεπτά στα οποία το 0-0 δεν άλλαξε.

Η ομάδα του Μάσιμο Ντονάτι αφήνει εξαιρετικές εντυπώσεις στο πρωτάθλημα, στο κύπελλο όμως παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές και δεν ήταν το ίδιο καλή. Παρ’ όλα αυτά, έχοντας για πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα Γιάννη Γκέλιο που έκανε ντεμπούτο αποκρούοντας δύο πέναλτι στη σχετική διαδικασία, κατάφερε να πάρει την πρόκριση.

Η Athens Kallithea είχε τον έλεγχο σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά δεν είχε τον τρόπο για να σκοράρει, έχοντας την καλύτερή της ευκαιρία στην παράταση και συγκεκριμένα στο 100′ με το τακουνάκι του Ουλντρίκις που κατάφερε να αποκρούσει ο Τσιλιγγίρης.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου ο Γκέλιος απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μανιά και Παπαδόπουλου στέλνοντας την Athens Kallithea στους «16».