Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να επιστρέφει στη δράση έπειτα από 2,5 μήνες και να πετυχαίνει 14 πόντους σε 14 λεπτά, η Εθνική Ελλάδας νίκησε σε φιλικό αγώνα στο ΣΕΦ με 102-75 τις Μπαχάμες και περιμένει πλέον την 2α Ιουλίου, ημέρα που θα αρχίσει το Προολυμπιακό τουρνουά.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι δεδομένη οπότε το ζητούμενο για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν ήταν η αυτονόητη νίκη αλλά το να είναι καλή η απόδοση. Και ήταν. Με… 38 ασίστ συνολικά, η Ελλάδα έπαιξε όμορφο, γρήγορο μπάσκετ και είχε στη σύνθεσή της και τον Greek Freak, ο οποίος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του με διαδοχικά καρφώματα για το 13-8 στο 4′.

Οι συνεχείς αλλαγές του Σπανούλη δεν επηρέαζαν την ομάδα αφού όσοι έμπαιναν έκαναν αυτό που έπρεπε και με τους Τολιόπουλο και Μήτογλου να σκοράρουν η Εθνική ομάδα πήγε στο +10 (25-15) στο 9′ και στο +13 (28-15) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η εικόνα του παιχνιδιού παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο, με την άμυνα να λειτουργεί καλά, τον Αντετοκούνμπο να σκοράρει χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα και τη διαφορά να παραμένει διψήφια (46-34) και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Εθνική ομάδα παρέμεινε το ίδιο σοβαρή και με τους Καλάθη και Αντετοκούνμπο να δημιουργούν και τους Μήτογλου και Παπανικολάου να σκοράρουν αύξησε τη διαφορά, όπως δείχνει και το 65-43 στο 25′, με το παιχνίδι να είναι τυπική διαδικασία από ένα σημείο κι έπειτα και την Ελλάδα να παίρνει τη νίκη με 102-75.

Σε ό,τι αφορά τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που ήταν το κεντρικό πρόσωπο, σε 14 λεπτά έγραψε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κέψιμο, 1 κόψιμο και 1 λάθος έχοντας 4/6 βολές και 5/6 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 46-34, 77-50, 102-75

Ελλάδα: Γουόκαπ 6 (2), Λαρεντζάκης 8 (2), Μωραΐτης 3 (1), Τολιόπουλος 9 (2), Καλάθης 7 (11 ασίστ), Καλαϊτζάκης 6, Παπαγιάννης 11 (1), Χαραλαμπόπουλος 3, Παπανικολάου 14, Κ. Αντετοκούνμπο 3, Μήτογλου 18 (2), Γ. Αντετοκούνμπο 14.

Μπαχάμες: Μπρίτζγουότερ 3 (1), Μίλερ 2, Στορ 14 (2), Χιλντ 9 (1), Έτζκομπ 13, Φρίμαν 5 (1), Νέιρν 4, Σμιθ 4, Άλμπερι 3 (1), Χάντερ 12 (2), Μπάροους 6.