Με τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε να είναι σε απίστευτη μέρα με 30 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 27 λεπτά συμμετοχής, η ΑΕΚ επέστρεψε από το -17 και νίκησε με +20 τον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 90-70 για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Με μόλις 1/13 τρίποντα και 7 λάθη στο πρώτο ημίχρονο, η Ένωση βρέθηκε με το… καλησπέρα πίσω στο σκορ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -8 (17-25 στο 10΄), ενώ είδε τους Ασπρόμαυρους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 6-15 στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου και να ξεφεύγουν στο 16΄ με 17 πόντους (23-40). Ωστόσο, η αφύπνιση του Καμπενγκέλε μέσα στις ρακέτες, βοήθησε τους Κιτρινόμαυρους να ροκανίσουν τη διαφορά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (36-45).

Στην τρίτη περίοδο, η άμυνα της ΑΕΚ έπιασε από τον… λαιμό τον ΠΑΟΚ, περιορίζοντας τον στους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Την ίδια στιγμή, βρίσκοντας ρυθμό από τα 6,75 η Ένωση έτρεξε επιμέρους σκορ 19-2 και στο 26΄ όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή αλλά ξέφυγε και με +8 (55-47).

Με τον Κουζμίνσκας και τον Καμπενγκέλε να συνεχίζουν τις τρίποντες «βόμβες», οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν γρήγορα μία διψήφια διαφορά και μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +11 (64-53). Με την ΑΕΚ να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε τελικά, με την Ένωση να μην επιτρέπει στον ΠΑΟΚ να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και χωρίς άγχος να επιστρέφει στα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 36-45, 64-53, 90-70

ΑΕΚ (Ζοάν Πλάθα): Ραντλ 21 (3), Φλιώνης, Νετζήπογλου 7 (1), Κουζμίνσκας 10 (2), Καμπενγκέλε 30 (2), Τίλμαν 7, Χολ 4, Καράμπελας 5, Πιλάβιος, Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 4, ΜακΡέι 2.

ΠΑΟΚ (Φώτης Τακιανός): Χάρισον 14, Σχίζας 8, Φρίντρικσον 9 (2), Μαργαρίτης 6 (1), Άλστον 17 (1), Σμιθ 7 (1), Τσιακμάς 5, Τσαϊρέλης 4.