Ποινική δίωξη για αρπαγή ανήλικης, επικίνδυνη σωματική βλάβη, απειλή και εξύβριση, άσκησε η εισαγγελέας Έδεσσας στον 33χρονο ο οποίος συνελήφθη χθες το βράδυ, σε χωριό της Πέλλας, με την κατηγορία ότι επιτέθηκε και να ξυλοκόπησε 17χρονη κοπέλα, τα ξημερώματα της Κυριακής, όταν εκείνη του ζήτησε να χωρίσουν.
Ο δικηγόρος του 33χρονου, δήλωσε στο ΑΠΕ ΜΠΕ ότι ο πελάτης του «αρνείται τις κατηγορίες» και ότι «είναι βαρύτατες αλλά έωλες».
Κατά την ίδια πηγή, η εισαγγελέας παρέπεμψε τον 33χρονο στον ανακριτή από τον οποίο πήρε προθεσμία προκειμένου να απολογηθεί αύριο.
![Κακοποιημένη γυναίκα που προσπαθεί να προστατεύσει τον εαυτό της Κακοποιημένη γυναίκα που προσπαθεί να προστατεύσει τον εαυτό της](/image/s320x/file/files/1/2021/07/violence-1.jpg)
«Την έσυρε από τα μαλλιά μέχρι το αυτοκίνητό του»
Σύμφωνα με τον δικηγόρο της ανήλικης, Αντώνη Ξυλουργίδη, ο 33χρονος την περίμενε έξω από το σπίτι της τα ξημερώματα της Κυριακής: «Ήταν κρυμμένος και την περίμενε καθώς γυρνούσε από έξοδο, την αιφνιδίασε και άρχισε να την χτυπάει και την έσυρε από τα μαλλιά μέχρι το αυτοκίνητό του».
Πρόσθεσε, επίσης, ότι όταν ο φερόμενος ως δράστης συνειδητοποίησε ότι από τα χτυπήματα η κοπέλα αιμορραγούσε, την απείλησε να μην αναφέρει το περιστατικό στη μητέρα της.
Ο ίδιος επισήμανε, ακόμη, μιλώντας στο Newsbeast, πως «το κορίτσι και ο 33χρονος είχαν σχέση λίγο παραπάνω από ένα χρόνο αλλά λόγω του βίαιου χαρακτήρα του η κοπέλα αποφάσισε να σταματήσει τη σχέση τους». Μεταξύ άλλων, ο κ. Ξυλουργίδης είπε πως «ευτυχώς, η υγεία της κοπέλας είναι σε καλή κατάσταση».
Ο κατηγορούμενος κρατείται.