Με χειροκροτήματα ξεκίνησε η ομιλία του δημάρχου Θεσσαλονίκης, Γιάννη Μπουτάρη, στο δημοτικό συμβούλιο της πόλης. Του ανταποκριτή μας από το thestival.gr στη Θεσσαλονίκη Σε μια κατάμεστη από κόσμο αίθουσα ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, έστειλε μήνυμα κατά της βίας και ανοχής στην διαφορετική καλώντας τους πάντες να ενωθούν για το αυτονόητο. Την καταδίκη της βίας.
Ο δήμαρχος Θεσσαλονίκης, τόνισε πως τρόμαξε όταν έπεσε αλλά σηκώθηκε όπως και άλλες φορές τη ζωή του. «Είμαι 75 αλλά θα φτάσω τα 100 και θα είμαι δήμαρχος μέχρι τα 100. Προχθές όταν έπεσα κάτω τρόμαξα. Όμως σηκώθηκα όπως έχω σηκωθεί κι άλλες φορές στη ζωή μου. Έχω φτάσει κι άλλες φορές στον πάτο αλλά σηκώθηκα και ξανά προς τη δόξα τραβά», κατέληξε ο κ. Μπουτάρης, με τους παρευρισκόμενους στην αίθουσα να χειροκροτούν.