Στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων του Υπουργείου Αθλητισμού για το ΕΚΟ Ράλλυ Ακρόπολις WRC, η ΦΙΛΠΑ συνδιοργάνωσε με το ΟΑΚΑ στατική έκθεση ιστορικών αυτοκινήτων στον χώρο τής Αγοράς του Σταδίου.
![](/image/s320x/file/files/1/2021/09/Danai-1.jpg)
Περίπου 110 ιστορικά αυτοκίνητα αλλά και ιστορικές μοτοσυκλέτες, σε συνεργασία με την Λέσχη Κλασσικής Μοτοσυκλέτας, συγκεντρώθηκαν στον χώρο της Αγοράς του Σταδίου. Τα οχήματα παρέμειναν από τις 5 περίπου το απόγευμα έως τις 9 το βράδυ οπότε και αποχώρησαν. Η μοναδική αυτή εκδήλωση πλαισιώθηκε από μουσικά δρώμενα και ο φωτισμός του Σταδίου και ιδιαίτερα τής Αγοράς λειτούργησε ξανά για πρώτη φορά μετά το 2004.
![](/image/s320x/file/files/1/2021/09/Danai-4.jpg)
Η παρουσία των επισκεπτών του συγκεκριμένου χώρου του ΟΑΚΑ ήταν μεγάλη και η έκθεση συγκέντρωσε τον θαυμασμό μικρών και μεγάλων. Την εκδήλωση επισκέφθηκε ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού κ. Λευτέρης Αυγενάκης, ο οποίος απευθυνόμενος στο κοινό εξήρε τις πρωτοβουλίες για προβολή του ιστορικού αυτοκινήτου, ενώ προέτρεψε τους φορείς που εμπλέκονται με αυτό να αναπτύξουν πρωτοβουλίες για την ασφαλή οδήγηση και κυκλοφοριακή αγωγή.
![](/image/s320x/file/files/1/2021/09/fiolp4.jpg)
Αναφέρθηκε επίσης στο μεγαλύτερο γεγονός που βιώνει αυτή την περίοδο ο μηχανοκίνητος αθλητισμός στην Ελλάδα, το Ράλλυ Ακρόπολις WRC, που ξεκινά σε λίγες ημέρες (Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου). Στη συνέχεια επισκέφθηκε την έκθεση και περιήλθε όλα τα αυτοκίνητα και τις μοτοσυκλέτες και συνομίλησε με τους ιδιοκτήτες τους.