Τι κάνει άραγε κάποιον οραματιστή; Να έχει απλώς ένα όνειρο, μια καλή ιδέα σε κάτι ή μήπως να το κάνει πράξη τολμώντας και συχνά αψηφώντας τις νόρμες; Πιθανότατα είναι αυτή η δεύτερη συνιστώσα, καθώς ο πρωτοπόρος οφείλει να κάνει αυτά τα πρώτα δειλά βήματα πάνω στα οποία θα πατήσει αγέρωχα η ανθρωπότητα σημειώνοντας τελικά μεγάλα άλματα προόδου. Για πρωτοπόρους θα μιλήσουμε λοιπόν και μάλιστα όλων των λογιών, από την ιατρική και την τεχνητή νοημοσύνη μέχρι τη δεοντολογία, ακόμα και την καθαρή έρευνα. Ανθρώπους που έχουν μεγάλες ιδέες, έχουν όμως και την επιμονή και την πειθαρχία να τις πραγματοποιήσουν, κάνοντας τον κόσμο να θέλει να παρακολουθεί τις εξελίξεις τους. Καθώς οι δικές τους εξελίξεις είναι αναγκαστικά και του κόσμου ολόκληρου…
Πιο κοντά σε ένα εμβόλιο για τον καρκίνο
Ένα ζευγάρι μάτια για όσους δεν βλέπουν
Φέρνοντας την ηθική στην τεχνητή νοημοσύνη
Έρχονται τα αυτοκινούμενα λεωφορεία
Η κινητική ενέργεια θα ηλεκτροδοτεί τον αναπτυσσόμενο κόσμο
Εκπαιδεύοντας τη νέα γενιά στην κριτική ικανότητα