Offside καταλογίζεται όταν ένας επιτιθέμενος παίκτης δέχεται την μπάλα από συμπαίκτη του ή συμμετέχει με οποιοδήποτε τρόπο στη φάση, έχοντας ξεκινήσει από αντικανονική θέση. Για να βρίσκεται ο επιτιθέμενος σε κανονική θέση πρέπει να καλύπτεται, από δύο ποδοσφαιριστές της αντίπαλης ομάδας, συμπεριλαμβανομένου του τερματοφύλακα… Γράφει η Ειρήνη Μιχαλούδη Η μέση γυναίκα που θα διαβάσει τον παραπάνω ορισμό, θα τον έχει ξεχάσει με τον ρυθμό που ξεφυλλίζει ένα περιοδικό στο κομμωτήριο. Ομοίως, όπως χασκογελά ένας άντρας βλέποντας το πρόσωπο μιας γυναίκας την ώρα που της τον εξηγεί, έτσι και με μεγαλύτερη έκσταση (στο πρόσωπο) αναμένει μια γυναίκα να παρκάρει την ώρα που σχηματίζεται ουρά οχημάτων από πίσω της… Κυρίες και κύριοι, καλωσήρθατε στη μάχη ή μάλλον στο αιώνιο ντέρμπι των δυο φύλων, στην κακόγουστη και κακοφτιαγμένη έδρα των ελληνικών δρόμων. Φορέστε τις ζώνες σας, «αλφαδιάστε» βλέμμα με καθρεφτάκι, και καθίστε στο βολάν για να τον απολαύσετε.
«L» όπως λέμε σχολή οδηγών και «Μ» όπως λέμε μπινελίκια