Μείνατε κι εσείς στην Αθήνα κι έχετε διάθεση για γρήγορη και εύκολη εκδρομή τη Δευτέρα του Πάσχα; Γράφει ο Μίλτος Μιχαλάς Διαλέξαμε για εσάς πέντε κοντινούς προορισμούς για να περάσετε την ημέρα όμορφα και οικονομικά με την οικογένεια ή την παρέα.
Ναύπλιο
Cafe & Φαγητό
Απολαύστε τον καφέ σας στον λιλιπούτειο Σκαντζόχοιρο, του οποίου η διακόσμηση θυμίζει εξοχικό κουκλόσπιτο (Αθ. Σιώκου 3, Παλιά Πόλη). Ο Σαβούρας στην παραλιακή οδό είναι μία από τις πιο φημισμένες ψαροταβέρνες του Ναυπλίου (Μπουμπουλίνας 79, τηλ. 27520 27704), ενώ για ολόφρεσκο ψάρι σε ένα όμορφο σημείο δίπλα στο κύμα, σας προτείνουμε και το ουζερί-ψαροταβέρνα ο Ρούλης, στην παραλιακή οδό Ναυπλίου-Νέας Κίου (τηλ. 27510 52006). Απέχει από την Αθήνα 136 χλμ. Το ταξίδι διαρκεί περίπου 1,5 ώρα, ακολουθώντας την Εθνική Οδό Αθηνών-Πατρών και βγαίνοντας στην έξοδο προς Ναύπλιο.
Αίγινα
Cafe & Φαγητό
Στην παραλιακή οδό, το καφεζαχαροπλαστείο Αιάκειον αποτελεί must στάση για καφέ, γλυκό και παγωτό με θέα τα κότερα (Λεωφ. Δημοκρατίας 18-20, τηλ. 22970 22249). Καθίστε με την παρέα σας στον Σκοτάδη για ψαρομεζέδες πάνω στην παραλία (Λ. Δημοκρατίας 46, τηλ. 2297 0 24014) ή επισκεφθείτε τη διάσημη ταβέρνα του Νώντα που βρίσκεται στην αρχή της περαντζάδας της Πέρδικας (τηλ. 22970 61233). Απέχει από την Αθήνα 45 λεπτά με το ιπτάμενο δελφίνι ή 1 ώρα και 10 λεπτά με το συμβατικό πλοίο από τον Πειραιά.
Τρίκαλα Κορινθίας
Cafe & Φαγητό
Στα Κάτω Τρίκαλα θα βρείτε το Αλφαβητάρι, όπου μπορείτε να απολαύσετε έναν μυρωδάτο καφέ παρέα με σπιτικά γλυκά. Πιάστε τραπέζι στην Πινακωτή (Μεσαία Τρίκαλα, τηλ. 2743 091447) για μεσημεριανό γεύμα με το βλέμμα να φτάνει από τη Ζήρεια ως τον Κορινθιακό ή στο Όπως Παλιά που αποτελεί κλασικό στέκι της περιοχής (Μεσαία Τρίκαλα, τηλ. 2743 091370). Απέχουν από την Αθήνα 142 χλμ. Ακολουθώντας την Ε.Ο. Αθηνών-Κορίνθου ή Αθηνών-Πατρών, θα στρίψετε στην έξοδο του Ξυλόκαστρου. Η συνολική διαδρομή διαρκεί περίπου μιάμιση ώρα.
- Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο στο www.greekguide.com