Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο στο Καραϊσκάκη, έχοντας πάρει και από νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Γκατσίνοβιτς, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε νωρίς στο β’ μέρος και ισοφάρισε σε 1-1 στο 54′ με κεφαλιά του Μπακαμπού μετά τη σέντρα του Βρουσάι.

Η Ένωση ξέρει ότι μόνο με νίκη θα παραμείνει στην κορυφή μαζί με τον Παναθηναϊκό που νωρίτερα πέρασε με νίκη από την Τούμπα και κυριάρχησε στο πρώτο 45λεπτο στο Φάληρο, βάζοντας όμως μόνο ένα γκολ. Και αυτό, τελικά, το πλήρωσε στα πρώτα λεπτά της επανάληψης…

Στο 54′ ο Βρουσάι σέντραρε και ο Μπακαμπού με κεφαλιά έκανε το 1-1 για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι θέλουν, από την πλευρά τους, τη νίκη για να πλησιάσουν στο -3 και να παραμείνουν ζωντανοί στη διεκδίκηση της 2ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.