Η Μάντσεστερ Σίτι «γύρισε το διακόπτη» στο δεύτερο ημίχρονο, όπου μέσα σε 19 λεπτά μετέτρεψε το εις βάρος της 0-2 του πρώτου 45λεπτου από την Τότεναμ σε 4-2, πανηγυρίζοντας μία τεράστια νίκη στο «Έτιχαντ» έτσι όπως εξελίχθηκε η εξ αναβολής αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Premier League. Απόλυτος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Ριάντ Μαχρέζ, ο οποίος είχε δύο γκολ και μία ασίστ.

Η νίκη, έφερε την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα στο -5 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, αλλά με ματς περισσότερο για τους «κανονιέρηδες», που την Κυριακή (22/1) υποδέχονται τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Οι «σπερς» από την πλευρά τους έδειξαν για 45 λεπτά ότι ήταν έτοιμοι να κάνουν το 3Χ3 απέναντι στους «πολίτες», μετά το 1-0 και 3-2 της περασμένης σεζόν, αλλά δεν πήραν ούτε βαθμό και μετά την ήττα στο ντέρμπι με την Άρσεναλ έφυγαν με «σκυμμένα τα κεφάλια» και από το «Έτιχαντ».

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε δυναμικά στο ματς, αλλά με το πέρασμα της ώρας άρχισε να γίνεται νευρική, πρόχειρη στο παιχνίδι της και να βιάζεται. Έτσι, η Τότεναμ άρχισε να βρίσκει διαδρόμους και να απειλεί. Πιέζοντας ψηλά, έμοιαζε θέμα χρόνου να σκοράρει και το κατάφερε στο 44′ με τον Ντέγιαν Κουλουσέφσκι, έπειτα από το λάθος του τερματοφύλακα Έντερσον και του μέσου Ρόδρι. Προτού καλά καλά συνέλθει από το «χτύπημα», στο 45’+2′ δέχθηκε και δεύτερο γκολ από την εξ επαφής κεφαλιά του Έμερσον Ρόγιαλ.

Κρίνοντας από τις δηλώσεις του Πεπ Γκουαρδιόλα μετά το ματς («δεν αναγνωρίζω την ομάδα μου, κάποτε είχαν πάθος να τρέξουν και να προσπαθήσουν. Μας λείπουν πολλά στοιχεία ακόμη για να ανταγωνιστούμε σε τοπ επίπεδο», είπε) στα αποδυτήρια πρέπει να ακούστηκαν… πολλά γιατί η Σίτι βγήκε από αυτά μεταμορφωμένη. Μέσα σε δύο λεπτά και εννιά δευτερόλεπτα σκόραραν οι Χουλιάν Άλβαρες (51′) και Έρλινγκ Χάαλαντ (53′). Έπειτα, ο Μαχρέζ έγραψε το 3-2 στο 63′ και έκλεισε ο ίδιος το σκορ στο 90′.