Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε μια τεράστια νίκη με 2-1 επί της Οσασούνα στο «Ελ Σάδαρ» για τη 14η αγωνιστική της La Liga, με τον Ραφίνια να ολοκληρώνει την ανατροπή για τους «μπλαουγκράνα» στο 85′. Το ματς σημαδεύτηκε από την αποβολή του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 31′, ενώ στο ημίχρονο αποβλήθηκε και ο αναπληρωματικός Τζεράρ Πικέ στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του.

Με τους τρεις βαθμούς που πήρε, η ομάδα του Τσάβι Ερνάντεθ βρίσκεται στο +5 από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης έχοντας ματς παραπάνω και εξασφάλισε πως θα παραμείνει πρώτη μέχρι και την επιστροφή από το Μουντιάλ, αφού το σαββατοκύριακο δεν έχει ματς για το πρωτάθλημα, αλλά για το Copa del Rey.

Η Οσασούνα προηγήθηκε με τον Νταβίδ Γκαρθία στο 6ο λεπτό. Το γκολ του ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων από την Μπαρτσελόνα που παραπονέθηκε για φάουλ προτού η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα. Έπειτα από 26 λεπτά και με την Οσασούνα να έχει τον έλεγχο ήρθαν τα… χειρότερα για τους «μπλαουγκράνα». Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Έμοιαζε απίθανη αποστολή να γυρίσει το ματς, ενώ στο δρόμο για τη φυσούνα των αποδυτηρίων αποβλήθηκε και ο αναπληρωματικός Τζεράρ Πικέ σ’ αυτό που ήταν το τελευταίο παιχνίδι της πλούσιας καριέρας του.

Η Μπάρτσα, όμως, επέστρεψε διαφορετική από την ανάπαυλα. Ο Πέδρι ισοφάρισε στο 48′ και το ματς έγινε… ροντέο. Στο 85′ ο Ραφίνια με κεφαλιά έγραψε το τελικό 2-1 και εδραίωσε την Μπαρτσελόνα στην κορυφή της La Liga.

Σε τροχιά… σεντονιού ο Ερνέστο Βαλβέρδε

Στο μεταξύ, η Αθλέτικ Μπιλμπάο δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από τη Βαγιαδολίδ στο «Σαν Μαμές», νίκησε άνετα με 3-0 και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος φτάνοντας τις Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις, αλλά με παιχνίδι περισσότερο.

Οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έδωσαν συνέχεια στην πολύ καλή πορεία τους και παραμένουν σταθερά σε τροχιά τετράδας, που δίνει έξοδο στο Champions League της επόμενς περιόδου. Πρωταγωνιστής ήταν ο Γκουρουθέτα που πέτυχε δύο γκολ (19′, 51′), ενώ το άλλο σημείωσε ο Βίβιαν (78′).

Στο δεύτερο από τα δύο παιχνίδια με τα οποία άνοιξε η αυλαία της 14ης αγωνιστικής στην Ισπανία, η Τζιρόνα πέρασε με ανατροπή από το «Μαρτίνεθ Βαλέρο» νικώντας 2-1 τη γηπεδούχο Έλτσε (16′ Λιρόλα, 39′ Μαρτίν, 66′ Καστεγιάνος) για την οποία έκανε ντεμπούτο ο υπηρεσιακός τεχνικός της (ο 4ος προπονητής στη σεζόν), Σέρχιο Μαντεκόν. Με συγκομιδή μόλις 4 βαθμών έως τώρα φαίνεται πως πολύ δύσκολα θα παραμείνει στην κατηγορία.

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (9/11) και αύριο (10/11) με τις αναμετρήσεις: Σεβίλλη-Ρεάλ Σοσιεδάδ (9/11), Αλμερία-Χετάφε (9/11), Εσπανιόλ-Βιγιαρεάλ (9/11), Μαγιόρκα-Ατλέτικο Μαδρίτης (9/11), Ράγιο Βαγιεκάνο-Θέλτα (10/11), Βαλένθια-Μπέτις (10/11) και Ρεάλ Μαδρίτης-Κάντιθ (10/11).