Μπορεί να απομένουν 16 αγωνιστικές για το τέλος της Premier League, μπορεί να είμαστε ακόμη στον Ιανουάριο, αλλά όλα δείχνουν ότι ο τίτλος θα καταλήξει στη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία είναι ασταμάτητη και ανοίγει συνεχώς τη διαφορά με όσους την ακολουθούν. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα υποδέχθηκε την Τσέλσι που είναι στη 2η θέση της βαθμολογίας και με ωραίο γκολ του Ντε Μπρόινε επικράτησε με 1-0 και πήγε στο +13, διαφορά που θα πρέπει να συμβούν τρελά πράγματα στη συνέχεια για να ανατραπεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο βγήκε χωρίς να υπάρξει κάποια μεγάλη φάση, αλλά νωρίς στο δεύτερο η Τσέλσι είχε ευκαιρία με τον Λουκάκου, στον οποίο είπε «όχι» ο Εντερσον. Το ματς, επομένως, συνεχίζόταν χωρίς γκολ, μέχρι που ήρθε το 70ο λεπτό.

Τότε, ο Ντε Μπρόινε πήρε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου, προχώρησε και με πολύ ωραίο πλασέ νίκησε τον Κέπα και έκανε το 1-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.