Με μια ιστορική νίκη ολοκλήρωσε το βράδυ της Κυριακής (16/05) ο Ολυμπιακός την πορεία του στο πρωτάθλημα της Super League 1 για την περίοδο 2020-21. Οι «ερυθρόλευκοι» του Πέδρο Μαρτίνς επικράτησαν με 4-1 στην έδρα του Παναθηναϊκού για την τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ, αποτέλεσμα που συνοδεύτηκε με ρεκόρ.

Με το εντυπωσιακό αυτό σκορ στο «Απόστολος Νικολαΐδης», οι Πειραιώτες σημείωσαν την ευρύτερη εκτός έδρας νίκη τους επί του «τριφυλλιού» στα χρόνια της Α’ Εθνικής. Η προηγούμενη ήταν το 4-2 στις 5 Δεκεμβρίου 1988.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν νικήσει με 4-1 στη Λεωφόρο και στις 21 Μαρτίου 2001 για το Κύπελλο Ελλάδας. Τότε, όμως, είχαν προηγηθεί με 2-0 γρηγορότερα σε σχέση με το χθεσινό ματς (στο 6’ ο Αλεξανδρής και στο 9’ ο Λουτσιάνο). Στο Κύπελλο, βέβαια, η μεγαλύτερη νίκη είναι το σαρωτικό 1-6 στη Λεωφόρο, στις 13 Νοεμβρίου 1932.

Επίσης, για πρώτη φορά στην ιστορία των «αιώνιων» ντέρμπι το πρώτο ημίχρονο έληξε 0-3.

Τέλος, ισοφαρίστηκε η ευρύτερη εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού στην ιστορία του στην Α’ Εθνική. Είχαν προηγηθεί το 3-6 από τον Εθνικό (1986-87), το 2-5 από τον ΟΦΗ (1987-88) και το 0-3 από τον ΠΑΟΚ (2017-18).