Ο Παναθηναϊκός ήταν ο νικητής στον μικρό τελικό του Σούπερ Καπ, απέναντι στην ΑΕΚ.

Πράσινοι και κιτρινόμαυροι έπεσαν θύματα εκπλήξεων στους ημιτελικούς, χάνοντας από Περιστέρι και Προμηθέα αντίστοιχα, οπότε έχασαν και την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Έτσι, οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στον μικρό τελικό, ο οποίος άρχισε με νευρικότητα και αστοχία, για να κλείσει τελικά το πρώτο 10λεπτο με την Ένωση στο +1 (21-20). Οι πράσινοι ξέφυγαν με +8 (35-43) στη β’ περίοδο χάρη σε Νέντοβιτς – Κασελάκη αλλά ο Λάνγκφορντ οδήγησε την ΑΕΚ σε σερί 9-0 και στο +1 στο τέλος του ημιχρόνου (44-43), με το ματς να παραμένει ντέρμπι και στο δεύτερο ημίχρονο.

Τουλάχιστον μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου, γιατί με την έναρξη του 4ου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 61-71 και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες της ΑΕΚ για αντεπίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79.