Αφού ο Ολυμπιακός έχασε την ευκαιρία να γράψει ιστορία αυτή τον τιμώρησε με τον χειρότερο τρόπο. Του έπαιξε το ίδιο παιχνίδι που του παίζει κάθε φορά που φτάνει τόσο κοντά σε μια τόσο μεγάλη διάκριση για τα δεδομένα του. Το πρώτο που σου έρχεται στο μυαλό είναι ο Κόντε και η Γιουβέντους. Οι συμπτώσεις (πως βγαίνουν όταν όλα πάνε στραβά…) πολλές. Παρά δυο μέρες, ίδια ημερομηνία: 15 του Μάρτη τώρα, 17 Μαρτίου τότε. Ο Ολυμπιακός έκανε σούπερ πορεία και ο κόσμος είχε πιστέψει στο όνειρο όπως και τώρα. Τότε είχε πάρει αποτέλεσμα πρόκρισης στο Τορίνο με γλυκιά ήττα 2-1. Τώρα νίκησε 1-0 στο Χάρκοβο. Και οι δυο ρεβάνς εντός έδρας. Με σέντρα από το αριστερό μπακ τότε (Γεωργάτος) ήρθε το 1-0. Τώρα από σέντρα του αριστερού μπάκ (Χολέμπας) ήρθε το 1-0 και πάλι με κεφαλιά (Γκόγκιτς τότε, Μαρκάνο τώρα). Λεπτό; Τότε το 12ο. Τώρα; στο 14ο λεπτό. Ιδιο χρονικό σημείο, σχεδόν ίδιο λεπτό.

Ολα πήγαιναν πρίμα. Ο Ολυμπιακός είχε τις ευκαιρίες να καθαρίσει τη Γιούβε στο πρώτο μέρος, αλλά τις σπατάλησε. Το ίδιο έγινε και τώρα με τη (σαφώς λιγότερο γνωστή) Μέταλιστ. Η μαχαιριά ήρθε τότε στο 85′ από τον Κόντε (πούλημα του αέρα στον Ελευθερόπουλο) για το 1-1 που έβγαζε νοκ άουτ τον Ολυμπιακό. Τώρα στο… 86′ ο Ντέβιτς έκανε το 1-2 από τραγική ολιγωρία στην άμυνα και γκέλα του Μέγκιερι. Το φινάλε των ιστορικών αγώνων πάντα επεφύλασσε τραγωδία για τους Πειραιώτες. Στο 87′ η Μαρσεϊγ έβαλε το γκολ στο Ντόρτμουντ και πάγωσε απο χιλιάδες μίλια μακριά το Φάληρο που είχε αρχίσει να πανηγυρίζει την πρόκριση μετά από το 3-1 επί της Αρσεναλ. Στο 87′ το 2004 στο «Ανφιλντ» ο Τζέραρντ πέτυχε το 3-1 δίνοντας σκορ πρόκρισης στη Λίβερπουλ επί των «ερυθρολεύκων».

Πηγή: sday.gr