Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Σίτι, την πέταξε εκτός διεκδίκησης τίτλου κι έγινε το μεγάλο φαβορί! Στο +7 από την Τότεναμ. Το ντέρμπι στο Λονδίνο βάφτηκε μπλε! Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Σίτι, την άφησε στην 4η θέση και στο -14 από την κορυφή! Η ομάδα του Κόντε με κορυφαίο τον Αζάρ βρέθηκε στο +7 από την Τότεναμ κι έγινε το απόλυτο φαβορί για τον φετινό τίτλο. Πρώτη φορά στην καριέρα του ο Πεπ Γκουαρδιόλα χάνει δυο φορές μέσα στη σεζόν από την ίδια ομάδα. Ηταν η 6η φετινή ήττα για τον Καταλανό, νέο αρνητικό ρεκόρ. Μπορεί η Σίτι να μπήκε πιο δυνατά και να πήρε τον έλεγχο, αλλά η Τσέλσι είχε την ουσία και μόλις στο 10ο λεπτό φρόντισε να βάλει δύσκολα στη αντίπαλό της. Ο Αζάρ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, έκανε ένα υπέροχο σουτ και ο Καμπαγιέρο… λογάριασε χωρίς τα φάλτσα της μπάλας. Οι Μπλε εκμεταλλεύθηκαν την παγωμάρα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Φάμπρεγας δεν μπόρεσε να πετύχει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του. Η Σίτι ανέβασε ρυθμό μετά το 20ο λεπτό και η Τσέλσι φρόντισε να κάνει τα… πάντα για να ισοφαριστεί. Απίθανη γκάφα του Κουρτουά στο 26′ και μπορεί ο Σίλβα να μην τον νίκησε, αλλά το έκανε ο Αγουέρο που ήταν στη φάση. Ηταν το 7ο γκολ στην καριέρα του κόντρα στους Μπλε και μάλιστα τα 5 από αυτά είναι στο Stamford Bridge! Τα λάθη των γηπεδούχων διαδοχικά κι ένα λεπτό αργότερα ο Σανέ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουρτουά. Κόντρα στη ροή του ματς, η Τσέλσι κέρδισε πέναλτι! Ο Φερναντίνιο ανέτρεψε τον Πέδρο και ο Αζάρ με δεύτερη προσπάθεια διαμόρφωσε το 2-1 στο 35ο λεπτό! Ο Κόντε ανακάτεψε την τράπουλα στην επανάληψη, έβγαλε τον Ζουμά, πέρασε τον Μάτιτς και οι Μπλε είδαν τα λάθη στον άξονα να μειώνονται. Βέβαια, με το… καλημέρα του β’ μέρους όλα θα μπορούσαν να στραβώσουν για τους γηπεδούχους, αφού ο Φερναντίνιο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Η Σίτι είχε την υπεροχή, η κατοχή έφτασε το 65%, αλλά ο Αζάρ ήταν αυτός που έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.  Βέβαια, στις καθυστερήσεις η Μάντσεστερ είχε τη μεγάλη ευκαιρία να σώσει την παρτίδα, αλλά ο Κουρτουά έσωσε στην προβολή του Αγουέρο. Τσέλσι: Κουρτουά, Ζούμα (45′ Μάτιτς), Νταβίντ Λουίζ, Κέιχιλ, Αθπιλικουέτα, Φάμπρεγας (81′ Γουίλιαν), Καντέ, Αλόνσο, Πέδρο, Αζάρ (90′ Λόφτους – Τσικ), Ντιέγκο Κόστα Μάντσεστερ Σίτι: Καμπαγέρο, Νάβας, Στόουνς, Κομπανί, Κλισί, Φερναντίνιο, Ντελφ, Ντε Μπρόινε (79′ Στέρλινγκ), Σίλβα, Σανέ (85′ Νολίτο), Αγουέρο