Μπορεί να είναι Τσικνοπέμπτη αλλά ο Ολυμπιακός έμεινε νηστικός από γκολ. Οι Πειραιώτες ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα με την Οσμανλί στο «Καραϊσκάκη» και η πρόκριση παραμένει ανοιχτή. Αποβλήθηκε στο 74 ο Βιάνα. Έτσι έπαιξαν Με το κλασσικό 4-2-3-1 και χωρίς εκπλήξεις παρέταξε ο Πάουλο Μπέντο τον Ολυμπιακό. Ο Λεάλι ήταν κάτω από τα δοκάρια, με τους Φιγκέιρας, Μποτία, Βιάνα, Σισοκό να αποτελούν την τετράδα της άμυνας. Ο Ρέτσος ήταν δίπλα στον Μαρτίνς, ο Ανδρούτσος με τον Σεμπά στα δύο άκρα της μεσοεπιθετικής γραμμής και ο Φορτούνης πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καρντόσο. Ίδια διάταξη και από τον Μουσταφά Ακτσάι. Ο Καρτσεμάρσκας ανέλαβε την υπεράσπιση της εστίας και οι Βρσάγιεβιτς, Τσουρούσκου, Προχάτσκα, Πίντο ήταν στην τετράδα της άμυνας. Κάρλος και Τσαγκιράν το δίδυμο στα χαφ, με τους Τσαγκιράν, Μπιφουμά, Εντιαγέ, Ρεγκατέν να αποτελούν την τριάδα πίσω από τον Ντελάρζ. Το ματς Πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά στην αναμέτρηση ο Ανδρούτσος κέρδισε φάουλ για τον Ολυμπιακό σε εξαιρετικό σημείο. Ο Φορτούνης, όμως, που ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα πάνω από την εστία. Παρότι το ματς ξεκίνησε δυνατά, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα στον άξονα, με τον διαιτητή να βγάζει τέσσερις κίτρινες κάρτες σε διάστημα 21 λεπτών και τους Φιγκέιρας, Ρέτσο, Κάρλος και Εντιεγέ να μπαίνουν στο μπλοκάκι του Μπουκέ! Ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 11’ οι Πειραιώτες ζήτησαν πέναλτι σε πέσιμο του Μποτία μετά από μονομαχία με τον Τσαγκιράν, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», θεωρώντας ότι οι δύο παίκτες αλληλοτραβήχτηκαν.
Όλα μηδέν στο Καραϊσκάκη
Με δέκα παίκτες τελείωσαν το ματς με την Οσμανλίσπορ οι ερυθρόλευκοι
![Όλα μηδέν στο Καραϊσκάκη](/files/1/2017/02/olympiakos2.jpg)