Δύο κεφαλιές από Ιγκλέσιας και Ντα Κόστα διαμόρφωσαν το τελικό 1-1 στην Τρίπολη, με το οποίο ο Ολυμπιακός σφράγισε και τυπικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου μετά το 5-0 του πρώτου ματς. Ορεξάτος ο Αστέρας, που προηγήθηκε και είδε να του ακυρώνεται λανθασμένα γκολ. Στο α’ μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο ματς. Είχε το σουτ του Κολοβού στο 7′, την προβολή του Πουλίδο στο 13ο λεπτό και άλλες φάσεις. Ωστόσο ο Αστέρας από μία στημένη μπάλα μπόρεσε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 20ό λεπτό μετά από ένα κόρνερ του Μάσα η άμυνα του Ολυμπιακού δεν αντέδρασε καθόλου καλά, ο Καπίνο δεν πρόλαβε να βγει και ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά στην πλάτη του Μπουχαλάκη έκανε το 1-0. Ο Ολυμπιακός επιχείρησε μετά να αντιδράσει για το 1-1. Στο 24′ ένα επικίνδυνο σουτ του Μπουχαλάκη πέρασε άουτ. Οι Πειραιώτες πίεσαν και στην συνέχεια για την ισοφάριση που δεν ήρθε. Στο 44ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Γιάννου ως οφσάιντ με τον επιθετικό των Αρκάδων να φαίνεται να είναι στην ίδια ευθεία με την ερυθρόλευκη άμυνα και την φάση να είναι οριακή. Έτσι και έκλεισε το α’ μέρος. Ισοφάριση με το ίδιο… νόμισμα! Ο Ολυμπιακός μπόρεσε στο 54ο λεπτό να φέρει στα ίσα το παιχνίδι. Από φάουλ του Φουστέρ και κεφαλιά του Ντα Κόστα ήρθε το 1-1 για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα που με βάση την εικόνα που είχε στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης άξιζε ένα γκολ. Ακολούθως και οι δύο αντίπαλοι συνέχισαν να δείχνουν διάθεση να παίξουν καλή μπάλα και να σκοράρουν ξανά. Στο 62′ ο Γιάννου είχε χαμένο τετ α τετ. Αποβολή Ντουντού στο 86′ και πέναλτι για Ολυμπιακό που δεν δόθηκε Στο 86ο λεπτό ο Ντουντού δέχθηκε την 2η κίτρινή του κάρτα στο ματς. Ήταν για μαρκάρισμα πάνω στον Κολοβό και οδήγησε στην αποβολή του. Ο Αστέρας βρέθηκε έτσι να παίζει με 10 προς το τέλος του ματς. Λίγο πριν την λήξη πάντως δεν δόθηκε πέναλτι στον Ντα Κόστα μετά από αντικανονικό μαρκάρισμα του Ιγκλέσιας. Πηγή: gazzetta.gr