Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο αγώνας της Πορτογαλίας με την Β. Κορέα. Οι «Βραζιλιάνοι της Ευρώπης» έκαναν αυτό που όλοι περίμεναν να κάνουν οι ορίτζιναλ Βραζιλιάνοι, να διασύρουν δηλαδή τους Ασιάτες με το εμφαντικό 7-0.
Το σκορ άνοιξε στο 29’ ο Μεϊρέγες. Στιο δεύτερο ημίχρονο χρειάστηκαν 7 καταιγιστικά λεπτά για να εκτιναχθεί το σκορ στο 4-0. Στο 53’ ο Σιμάο, στο 56’ ο Αλμέιδα και στο 60’ ο Τιάγκο έσβησαν κάθε κρυφή ελπίδα που μπορεί να είχαν οι Βορειοκορεάτες. Στο 80’ ο Λιέντσον έβαλε την ταφόπλακα πετυχαίνοντας το 5ο γκολ των Πορτογάλων. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο έκανε το 6-0 στο 87’, ενώ ο Τιάγκο πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα και ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Πορτογαλίας κάνοντας το 7-0, το οποίο είναι και το μεγαλύτερο σκορ σε αυτό το Παγκόσμιο Κύπελλο.