Την ήττα στον δεύτερο γύρο του τουρνουά Σινσινάτι γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο έλληνας πρωταθλητής αντιμετώπισε τον Τζακ Ντρέιπερ και αποκλείστηκε με 2-1 (6-3, 4-6, 5-7).

Ο Τσιτσιπάς γνώρισε την ανατροπή και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε δεν κατάφερε να συνεχίσει την εξαιρετική επίδοση που είχε στο πρώτο σετ.

Υπό την καθοδήγηση του νέου του προπονητή Δημήτρη Χατζηνικολάου, ο έλληνας πρωταθλητής δεν έδειξε καλή εικόνα στο δεύτερο σετ, ενώ το τρίτο σε ένα συναρπαστικό ματς είδε τον αντίπαλό του να είναι πιο ψύχραιμος στα καθοριστικά σημεία του αγώνα, σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο Ειδήσεων.

Κάποια στιγμή λίγο πριν το τέλος του ματς, ο Στέφανος Τσιτσιπάς εκνευρίστηκε και με μία απόφαση του διαιτητή, δείχνοντας την δυσαρέσκειά του στα… ελληνικά.

«Δεν επιτρέπεται να κάνεις αυτά τα πράγματα σαν διαιτητής. Παίζουμε αγώνα, όλα πάνε μια χαρά. Δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά τα πράγματα», τού είπε.