Μεγάλη πορεία διαμαρτυρίας για τον πόλεμο στην Ουκρανία, πραγματοποιήθηκε έξω από την Ρωσική και Αμερικανική πρεσβεία στην Αθήνα, ενώ παρευρέθηκε και ο Δημήτρης Κουτσούμπας, καθώς συμμετείχε και το ΚΚΕ.
Συγκεκριμένα, ο γγ της ΚΕ του ΚΚΕ, σημείωσε ότι πρόκειται για «ιμπεριαλιστικό πόλεμο» και πως μόνο «η αυτοτελής, ανεξάρτητη, πολιτική στρατηγική ενάντια στα αστικά και ιμπεριαλιστικά σχέδια είναι η διέξοδος για τους εργαζόμενους και τον λαό».
Αναλυτικά ολόκληρη η δήλωση του Δημήτρη Κουτσούμπα:
«Η επιλογή όποιου ιμπεριαλιστικού κέντρου ή ιμπεριαλιστικής συμμαχίας, είναι επιλογή που οδηγεί σε μακελειό τους λαούς, τον ελληνικό λαό. Μόνο η αυτοτελής, ανεξάρτητη, πολιτική στρατηγική ενάντια στα αστικά και ιμπεριαλιστικά σχέδια είναι η διέξοδος για τους εργαζόμενους και τον λαό.
Λέμε όχι στον ιμπεριαλιστικό πόλεμο. Η Ελλάδα εδώ και τώρα να σταματήσει να εμπλέκεται σε αυτές τις διαδικασίες. Να κλείσουν εδώ και τώρα οι βάσεις του θανάτου».
Δείτε φωτογραφίες από την συγκέντρωση:
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-3-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-2-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-1-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-5-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-4-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-6-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-9-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-7-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-10-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-12-1.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2022/02/poreia-11-1.jpg)