«Ο Λευτέρης Πετρούνιας για ακόμα μία φορά έφερε την Ελλάδα στην κορυφή! Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ρίμινι και σήκωσε ξανά τη γαλανόλευκη ψηλά! Σε ευχαριστούμε Λευτέρη. Θερμά συγχαρητήρια!» έγραψε ο Κυριάκος Μητσοτάκης σε ανάρτησή του στα social media για τον θρίαμβο του έλληνα αθλητή.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε για 7η φορά το χρυσό μετάλλιο στους κρίκους στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής, με μια εκπληκτική προσπάθεια, για την οποία συγκέντρωσε 15 βαθμούς.

Ο «χρυσός» έλληνας Ολυμπιονίκης κατάφερε, όπως αναφέρει το ΑΠΕ-ΜΠΕ, να κάνει ό,τι κανένας άλλος γυμναστής στα 69 χρόνια ιστορίας του θεσμού.

Αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης έπειτα από σπουδαία εμφάνιση στον τελικό των κρίκων, όπου έφτασε τα εννέα μετάλλια στη διοργάνωση, εκ των οποίων 7 χρυσά και δύο χάλκινα.