Επιφυλακτικοί εμφανίστηκαν οι περισσότεροι βουλευτές της Νέας Δημοκρατίας για το θέμα του γάμου των ομόφυλων ζευγαριών.
Φτάνοντας στα γραφεία του κόμματος στην οδό Πειραιώς οι περισσότεροι δήλωναν διατεθειμένοι ν ακούσουν αυτά που έχουν να τους πουν όσοι έχουν επιφορτιστεί με την ενημέρωσή τους για το θέμα και για το νομοσχέδιο που προτίθεται να φέρει προς ψήφιση η κυβέρνηση.
«Θα τα πούμε» ήταν το σχόλιο της υφυπουργού Οικογένειας, Μαρίας Κεφάλα, ενώ ο Τάσος Δημοσχάκης είπε: «Ήρθα να ακούσω – έχω επιφυλάξεις». Ερωτηθείς αν θα μπορέσουν να καμφθούν ειπε: «Βεβαίως και μπορούν».
Ο Στέλιος Πέτσας απάντησε ότι δεν έχει πάρει τις αποφάσεις του. Αισιόδοξος ότι θα αρθούν οι επιφυλάξεις εμφανίστηκε ο Σταύρος Καλαφάτης, γραμματέας της ΚΟ της ΝΔ
Θετική ήταν η Κωνσταντίνα Καραμπατσόλη λέγοντας ότι δεν έχει ενστάσεις ενώ επέμεινε στο «όχι» η Άννα Καραμανλή προσθέτοντας όμως ότι «αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να συζητάμε».
«Πάμε να ενημερωθούμε και θα κατασταλάξουμε» είπε ο Γιάννης Καλλιάνος.
Ο υφυπουργός Υγείας Δημητρης Βαρτζόπουλος δήλωσε ότι «παρά τις επιφυλάξεις μου μετά τις διαβεβαιώσεις δεν θα επηρεαστεί ο πυρήνας της οικογένειας θα υπερψήφισω»
Επιφυλακτικός και ο βουλευτής Νίκος Βλαχάκος.
![](/image/s320x/file/files/1/2024/01/georgiadis-3.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/01/karamanli.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/01/marinakis-2.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/01/voultepsh.jpg)
![](/image/s320x/file/files/1/2024/01/kotsiras.jpg)
![Γιώργος Βλαχάκος Γιώργος Βλαχάκος](/image/s320x/file/files/1/2024/01/vlaxakos.jpg)
![Τάκης Θεοδωρικάκος Τάκης Θεοδωρικάκος](/image/s320x/file/files/1/2024/01/theodorikakos.jpg)