Ήταν βράδυ της 7ης Μαρτίου του 2007, όταν η τηλεοπτική «Ελληνοφρένεια» έβγαινε στους τηλεοπτικούς δέκτες των Ελλήνων τηλεθεατών. Η αγαπημένη σατιρική εκπομπή κλείνει σήμερα τα 10 της χρόνια παρουσίας στην ελληνική τηλεόραση. «Από εκείνο το βράδυ και μέχρι σήμερα, όλα κύλησαν προς το χειρότερο. Οικονομία, χρέος, ανεργία, απασχόληση, ευρώ, Ευρώπη, Αμερική, κοινωνία, άνθρωποι και αριθμοί. Αριθμοί και άνθρωποι… Το μόνο που έμεινε σταθερό, αυτά τα 10 χρόνια, ήταν η Ελληνοφρένεια», τονίζουν οι συντελεστές της εκπομπής. Η ιστορία της εκπομπής, όπως παρουσιάζεται από την επίσημη ιστοσελίδα της, έχει ως εξής:
Στην πορεία προστέθηκε ο Τσολιάς, σε πρωτόγονη μάλλον μορφή, φωνή και στυλ. Μετά από καθημερινή παρουσία που διήρκεσε τέσσερις σαιζόν, η λαμπρή πορεία διεκόπη βιαίως τον Μάιο του 2011, όταν η βασική ομάδα εγκατέλειψε το κανάλι, προς αναζήτηση νέας γης της επαγγελίας. Η γη αυτή τηλεοπτικά βρέθηκε 2 χρόνια αργότερα στον ALPHA. Τον Σεπτέμβριο του 2013 ξεκίνησε η μετάδοση από το κανάλι της Κάντζας (για την ακρίβεια Παλλήνης), κάθε Δευτέρα και Τρίτη το βράδυ. Αισθητά διαφορετική από την πρώτη φάση, διαδραματίζεται μέσα σε μια αίθουσα σύνταξης, στην οποία 3 δημοσιογράφοι, λειτουργοί της ενημέρωσης, ανέχονται, εκνευρίζονται, εξουθενώνονται, γενικώς παλεύουν με τον Μπαλούρδο.
10 χρόνια #ellinofreneia. pic.twitter.com/DNzjqn8cOV
— ALPHA TV (@ALPHA_TV) March 7, 2017