Σε εξέλιξη βρίσκεται το νέο κύμα κακοκαιρίας. Βροχές με μεγάλα ύψη αθροιστικού υετού εκδηλώθηκαν, από τα μεσάνυχτα έως το πρωί της Παρασκευής (10/12), κατά κύριο λόγο στο Ιόνιο και στην ηπειρωτική χώρα.
Σύμφωνα με το δίκτυο των αυτόματων μετεωρολογικών σταθμών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών/meteo.gr, το μεγαλύτερο ύψος βροχής καταγράφηκε στην Πάτρα (Ρωμανός) και στον Κονιάκο Φωκίδας και ήταν ίσο με 47 χιλιοστά.
![](/image/s320x/file/files/1/2021/12/meteo1-2.jpg)
Παράλληλα, θυελλώδεις νοτιάδες με ισχυρότατες ριπές επικρατούν στα πελάγη αλλά και σε ηπειρωτικές περιοχές. Η ισχυρότερη ριπή έως σήμερα το πρωί καταγράφηκε στην Παξιμάδα Καρύστου και ήταν ίση με 130 χλμ/ώρα, ενώ στη Μεγίστη Λαύρα έφθασε τα 108 χλμ/ώρα και στο Καβοντόρο τα 103 χλμ/ώρα.
![Βροχές και θυελλώδεις νοτιάδες έως το πρωί της Παρασκευής 10 Δεκεμβρίου 2021 Βροχές και θυελλώδεις νοτιάδες έως το πρωί της Παρασκευής 10 Δεκεμβρίου 2021](/image/s320x/file/files/1/2021/12/meteo2-2.jpg)