Το Athens Digital Lab του δήμου Αθηναίων φιλοξένησε τη Δευτέρα 7 Μαΐου, παρουσία του δημάρχου Αθηναίων κ. Γιώργου Καμίνη, το πρώτο Open House, κατά τη διάρκεια του οποίου οι ομάδες που έχουν ενταχθεί σε αυτό από τον Ιανουάριο, παρουσίασαν τις προτάσεις τους για λύσεις τεχνολογίας που θα βελτιώσουν την καθημερινότητα στην Αθήνα. Το Athens Digital Lab δημιουργήθηκε με την αποκλειστική δωρεά του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ), από το Athens Partnership με τη συνεργασία της COSMOTE, της Νokia και του δήμου Αθηναίων και αναζητά νέους τρόπους για την επίλυση παλαιών προβλημάτων. Πρόκειται για ένα πρωτοποριακό εργαστήριο έρευνας και ανάπτυξης προηγμένων λύσεων smart city. Ο δήμαρχος Αθηναίων κ. Γιώργος Καμίνης εξέφρασε την πεποίθησή του ότι «το Athens Digital Lab θα κινητοποιήσει το επιστημονικό δυναμικό της πόλης και θα αποτελέσει τη στέγη ώστε να αναπτυχθούν ψηφιακές λύσεις που θα αλλάξουν τη ζωή των πολιτών». Ο δήμαρχος Αθηναίων πρόσθεσε ότι, όπως και πολλά άλλα προγράμματα του δήμου Αθηναίων, έτσι και το Athens Digital Lab ακολουθεί τον δρόμο των συμπράξεων και της συνεργασίας με τον ιδιωτικό τομέα, επιχειρώντας να αποκαλύψει τον δρόμο των ευκαιριών σε νέους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για την Αθήνα».
- Thing of Me – Ένα marketplace για αισθητήρες και δεδομένα
- RecyTrust – Έξυπνοι κάδοι ανακύκλωσης εσωτερικού χώρου και πλατφόρμα ενημέρωσης και εκπαίδευσης
- Inagros Urban – Έξυπνο σύστημα διαχείρισης αστικού πρασίνου
- Smart City Spaces – Εργαλείο διαχείρισης δημόσιου χώρου και ενημέρωσης πολιτών
Περισσότερες πληροφορίες για τις λύσεις των ομάδων, μπορείτε να βρείτε στο athensdigitallab.gr «Η τέταρτη βιομηχανική επανάσταση είναι προ των πυλών. Οι αισθητήρες και η τεχνητή νοημοσύνη θα αλλάξουν ριζικά τη ζωή και τις πόλεις μας», είπε ο Massimo Mazzocchini, Vice President Mediterranean & Country Senior Officer Italy της Nokia. «Οι πόλεις πρέπει να είναι μέρος αυτής της επανάστασης και να διασφαλίσουν ότι οι ανάγκες των πολιτών τους έρχονται πάντα πρώτες». Ο Senior Manager των Bloomberg Associates, Todd Asher, δήλωσε: «Είμαστε εντυπωσιασμένοι από την προνοητικότητα και τη δέσμευση του δήμαρχου Γ. Καμίνη και του δήμου Αθηναίων. Το Athens Digital Lab είναι ένα πρόγραμμα που προσφέρει πραγματική αξία στους κατοίκους της Αθήνας και θα δημιουργήσει λύσεις που θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι άνθρωποι σε όλο τον κόσμο». Στην εκδήλωση συμμετείχαν ο Πρέσβης της Φιλανδίας, εκπρόσωποι του ακαδημαϊκού και επιχειρηματικού κόσμου, εκπρόσωποι των νέων επενδυτικών σχημάτων του EquiFund, καθώς και μέλη του ελληνικού τεχνολογικού οικοσυστήματος. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Athens Digital Lab και τους όρους συμμετοχής μπορείτε να βρείτε στο www.athensdigitallab.gr.