Μάχη με τις φλόγες έδιναν έως χθες αργά το βράδυ οι πυροσβεστικές δυνάμεις της Ηλείας στην περιοχή του φράγματος του Αλφειού, κοντά στην Αλφειούσα και μόλις 4 χλμ. μακριά από την Αρχαία Ολυμπία, καταφέρνοντας να οριοθετήσουν την πυρκαγιά που ξέσπασε λίγο μετά τις 17:30 χθες και μέσα σε λίγη ώρα εξαπλώθηκε και έκαψε περίπου 70-80 στρέμματα δασικής και αγροτικής έκτασης. Αυτήν την ώρα η φωτιά έχει τεθεί υπό μερικό έλεγχο και επιχειρείται η τελική κατάσβεση. Στο σημείο επιχειρούν: 12 υδροφόρα οχήματα κ 2 βοηθητικά τζιπ, 29 πυροσβέστες από Ηλεία κ πεζοπόρο τμήμα 13 άτομα (8 Πάτρα και 5 Πύργος). Του ανταποκριτή μας από το patrisnews.com στην Ηλεία Οι φλόγες «έγλειψαν» μέχρι και τα κάγκελα στη γέφυρα, προκαλώντας αναστάτωση σε διερχόμενους οδηγούς, οι οποίοι έβλεπαν τη φωτιά να καίει το δάσος και πυκνούς καπνούς να κυριαρχούν στην ατμόσφαιρα. Η έγκαιρη κινητοποίηση των πυροσβεστικών δυνάμεων, αρχικά από Πύργο, Κρέστενα και Ολυμπία και στη συνέχεια από όλη την Ηλεία, απέτρεψε περαιτέρω εξάπλωση προς την Ολυμπία και προς τα Μακρίσια, ενώ καθοριστική ήταν και η συμβολή εθελοντών πολιτών από την ευρύτερη περιοχή, παρότι οι ισχυροί άνεμοι δυσχέραιναν το έργο τους.
Με τη συνδρομή της Αστυνομίας στη ρύθμιση της κυκλοφορίας, ώστε να μην κινδυνεύσουν ανθρώπινες ζωές, περίπου 17 οχήματα με 34 πυροσβέστες από την Ηλεία, πεζοπόρο τμήμα 15 ατόμων από την Πάτρα, τρία οχήματα από την ΕΜΑΚ και δύο καναντέρ, με επικεφαλής τον Περιφερειακό Διοικητή Δυτικής Ελλάδας, Κων/νο Κυριακόπουλο, ρίχθηκαν στη μάχη για να σβήσουν τη φωτιά και να αποτρέψουν τον πύρινο όλεθρο με επίγεια και εναέρια μέσα, δέκα χρόνια μετά την τραγωδία του 2007. Καθοριστική ήταν η συμβολή και των οχημάτων Πολιτικής Προστασίας της Περιφέρειας Δυτικής Ελλάδας, των δήμων Πύργου, Αρχαίας Ολυμπίας και Ανδρίτσαινας-Κρεστένων και του Δασαρχείου Ολυμπίας.
«Το μεγαλύτερο θαύμα είναι ότι κατάφεραν να μην περάσει η φωτιά και να μην έχουμε μια δεύτερη τραγωδία για την Αρχαία Ολυμπία. Η Πυροσβεστική κάνει το μέγιστο. Όλη η πολιτική προστασία και οι αντιδήμαρχοι είναι εδώ από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν αιφνιδιαστήκαμε και παραμένουμε σε επιφυλακή», είπε ο κ. Λιατσής. Η προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ηλείας, Ερωφίλη-Ίρις Κόλλια δήλωσε στην εφημερίδα «Πατρίς» ότι ο αρχαιολογικός χώρος της Ολυμπία είναι πλήρως προστατευμένος και εξέφρασε την αισιοδοξία της για την εξέλιξη της φωτιάς. «Έχουμε λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για την προστασία της Αρχαίας Ολυμπίας. Ο χώρος δεν κινδυνεύει», τόνισε.