Έφυγαν πριν λίγα χρόνια από τη «ζούγκλα» της Αθήνας για να προσφέρουν μια καλύτερη ζωή στα τρία παιδιά τους. Τα μεσάνυχτα του Σαββάτου όμως, τα παιδιά κινδύνευσαν να καούν μέσα στο φλεγόμενο σπίτι τους στο Λαντζόι, και σώθηκαν – ουσιαστικά – την τελευταία στιγμή, λίγο πριν καταρρεύσει η στέγη. Του ανταποκριτή μας από το patrisnews.com στην Ηλεία Το σπίτι και όλα τα υπάρχοντά της εξαμελούς οικογένειας έγιναν στάχτη, και τώρα, θα πρέπει να βρουν το κουράγιο και τη δύναμη, να σταθούν στα πόδια τους και να αρχίσουν από την αρχή…
Ένας οικογενειακός τους φίλος, ο Γιώργος Ντόκος τον οποίο ενημέρωσε τηλεφωνικά το ζευγάρι, μαζί μ’ έναν ακόμα συγχωριανό, τον Λάμπη Τζοϊτη έσπευσαν στο σπίτι που είχε λαμπαδιάσει. Με τις υποδείξεις της ηλικιωμένης γυναίκας – αφού το σπίτι είχε γεμίσει πυκνούς καπνούς και από παντού ξεπηδούσαν φλόγες – κατάφεραν να εντοπίσουν τα παιδιά στα δωμάτιά τους και να τα βγάλουν έξω, λίγο πριν η στέγη καταρρεύσει.
Δε σώθηκε τίποτα…
Λίγα λεπτά αργότερα, στο σημείο έφτασαν τρία οχήματα της πυροσβεστικής και οι επτά πυροσβέστες, με επικεφαλής τον Αντιπύραρχο Κωνσταντίνο Κατσαριώτη, ρίχτηκαν στη μάχη με τις φλόγες. Όμως, η φωτιά – που πιθανολογείται ότι ξεκίνησε από ένα καντήλι – είχε προλάβει να πάρει μεγάλες διαστάσεις. Η ξύλινη στέγη, το ταβάνι, τα ξύλινα κουφώματα «βοήθησαν» τη φωτιά να εξελιχθεί γρήγορα και να επεκταθεί σε όλο το σπίτι, καταστρέφοντας ολοσχερώς τα πάντα. Έπιπλα, ηλεκτρικές συσκευές, όλα τα ρούχα της οικογένειας, έγιναν στάχτη και η οικογένεια, βρέθηκε «ουσιαστικά» στον δρόμο.
Δυο ώρες αργότερα, ο Γιώργος και η Βάνα είχαν φτάσει στο χωριό, μη μπορώντας να πιστέψουν ότι οι κόποι και οι θυσίες τους έγιναν στάχτη. Ότι, θα πρέπει να αρχίσουν και πάλι από την αρχή… Ευτυχώς – λένε μιλώντας στην εφημ. «Πατρίς» – τα παιδιά και η γιαγιά είναι καλά…
Από την αρχή…
Τα ξημερώματα, η οικογένεια μετέβη στη Ζαχάρω, στο πατρικό σπίτι του Γιώργου, προκειμένου να ηρεμήσουν και να δουν τι θα κάνουν, πως θα ξεκινήσουν πάλι από την αρχή. Κι αυτό, θα πρέπει να γίνει από σήμερα κιόλας, αφού το ζευγάρι έχει οργανώσει τη ζωή του στο Λαντζόι και δεν είναι εύκολο να βρίσκονται μακριά. Στο χωριό διατηρούν ένα Mini Market και τα δυο παιδιά τους πρέπει κάποια στιγμή να επιστρέψουν στο σχολείο τους. Εκτός από την 3χρονη κόρη τους, τα άλλα δυο παιδιά, ο 4,5 χρόνων γιος τους πηγαίνει στο προ-νήπιο και η 8χρονη κόρη τους στη Γ΄ τάξη Δημοτικού.
Έκκληση για βοήθεια