Τρισεκατομμύρια μικροσκοπικά βακτήρια που κατοικούν στο έντερο συνθέτουν ένα μοναδικό αποτύπωμα -μικροβίωμα- σε κάθε άνθρωπο και συμβάλλουν στην καλή υγεία. Τα φιλικά βακτήρια -προβιοτικά- έχουν χαρακτηριστεί σαν τα αντιβιοτικά του 21ου αιώνα, ενώ τα τελευταία χρόνια έχουν ενταθεί οι έρευνες για τις πολλαπλές ωφέλειές τους. Εκτός από τη συμβολή τους στην άμυνα του οργανισμού, είναι υπεύθυνα για τη δυσκοιλιότητα ή τις διάρροιες, την πέψη, την απορρόφηση και σύνθεση των βιταμινών και των μετάλλων, την ανοχή στη λακτόζη, τη ρύθμιση της χοληστερόλης και του σακχάρου, την ανάπτυξη φλεγμονών, λοιμώξεων, candida, τερηδόνας κ.ά. ακόμα και της διάθεσης μας, αφού στο έντερο συντίθεται η ορμόνη της χαράς, η σεροτονίνη.
Τα σημεία υπεροχής των προβιοτικών της Flora είναι πολλά και σημαντικά
- Οι καλλιέργειες έχουν επιλεγεί με τα πιο ποιοτικά κριτήρια:
- την ανθεκτικότητά τους να επιβιώνουν – κυρίως στο όξινο περιβάλλον του στομάχου
- τη δυνατότητά τους να εγκαθίστανται στις βλεννογόνους και να δημιουργούν αποικίες
- δεν προέρχονται από ζώα, αλλά είναι ανθρώπινες καλλιέργειες ενδημικές στον οργανισμό μας
- διαθέτουν συγκεκριμένες κλινικές έρευνες για τις ευεργετικές τους ιδιότητες
- αντανακλούν τη σύνθεση και την ποικιλομορφία της υγιούς εντερικής χλωρίδας στα διαφορετικά ηλικιακά στάδια της ζωής
- είναι καθαρά προβιοτικά χωρίς την προσθήκη αλλεργιογόνων, πρεβιοτικών, μετάλλων, μαγιάς και άλλων πρόσθετων
- Η διαδικασία παρασκευής τους (με λυοφιλοποίηση), εξασφαλίζει την υψηλότερη δυνατή συγκέντρωση ζώντων στελεχών
- Η συσκευασία και η διατηρησιμότητα σε ψυγείο διασφαλίζει την επιβίωσή τους
Τα προβιοτικά δεν είναι παιχνίδι αριθμών!
Υπάρχουν προβιοτικά συμπληρώματα που ισχυρίζονται μεγάλους αριθμούς προβιοτικών, αλλά προσοχή! Υπάρχει διαφορά μεταξύ μεγάλου πληθυσμού και εγγυημένα ζωντανού μεγάλου πληθυσμού με εγγυημένη δραστικότητα. Η Flora εγγυάται και αναγράφει στις ετικέτες των προϊόντων, τον αριθμό των ζώντων βακτηρίων τόσο κατά το χρόνο παρασκευής όσο και κατά το χρόνο της λήξης του κάθε προβιοτικού. Udo’s Choice, η απόλυτη ποιότητα στα προβιοτικά. Λειτουργικά και αποτελεσματικά! Εισάγονται από τον Καναδά, προϊόντα της Flora Ltd. Αποκλειστική διανομή για Ελλάδα και Κύπρο: MedMelon, τηλ: 2310 449441, www.medmelon.gr email: [email protected]