Τι θέλουμε από τον ιδανικό προορισμό για τις αποδράσεις του Σαββατοκύριακου; Να είναι κοντά στην Αθήνα, να έχει άφθονες εικόνες φύσης για να χαλαρώσουμε, ταβερνάκια για καλό φαγητό και φυσικά- μιας και έρχεται καλοκαίρι- ωραίες παραλίες για να κάνουμε τις πρώτες βουτιές της σεζόν. Οι παρακάτω προορισμοί που επιλέξαμε για εσάς τα έχουν όλα αυτά. To σημαντικότερο; Ένα weekend σε αυτούς δεν ξεπερνάει τα όσα αντέχει η τσέπη μας.
Αιδηψός-Λιχαδονήσια
Ξυλόκαστρο
Το Ξυλόκαστρο με τις όμορφες παραλίες και το αισθητικό δάσος του Πευκιά, σε απόσταση μόνο 120 χλμ. από την Αθήνα, προσφέρεται για χαλαρά weekends με την οικογένεια. Ο παραλιακός δρόμος του είναι ιδανικός για περίπατο όλες τις εποχές, ενώ το πανέμορφο πευκοδάσος στην ανατολική άκρη της πόλης ενδείκνυνται για απολαυστικές βόλτες υπό τους ήχους της θάλασσας και των τζιτζικιών, οι οποίες καταλήγουν σε μια δροσιστική βουτιά στα κρυστάλλινα νερά της παραλίας του Πευκιά. Εναλλακτικά, στρώστε την πετσέτα σας στη Συκιά, μια ωραία παραλία με βότσαλο και καθαρά νερά. Το σούρουπο θα βολτάρετε μαζί με τους ντόπιους στην παραλιακή περαντζάδα, κάνοντας στάσεις για φαγητό και ποτό δίπλα στο κύμα. Το Μουράγιο είναι από τις πιο αξιόλογες προτάσεις για όσους θέλουν να φάνε φρέσκο ψάρι σωστά ψημένο (τηλ. 27430 23222). Αξίζει να κάνετε μια στάση και στο Ναυαρίνο, που σερβίρει καφέ, φαγητό και ποτό σε προνομιακή τοποθεσία πάνω στο κύμα (τηλ. 27430 28561).