Για 94 λεπτά η Χέρτα Βερολίνου κρατούσε σφιχτά το δεύτερο τρίποντο στην τελευταία τριάδα αγώνων, αλλά ο Γάλλος αμυντικός, Αντονί Κασί, είχε την τελευταία λέξη στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής της Bundesliga και με το γκολ που πέτυχε στις καθυστερήσεις «έσωσε την παρτίδα» για τη γηπεδούχο, Μάιντς. Έτσι, το ματς στη «MEWA Arena» έληξε ισόπαλο 1-1.

Οι Βερολινέζοι έμειναν για τρίτο σερί ματς αήττητοι, αλλά σαφώς και ο βαθμός δεν τους άφησε ικανοποιημένους ιδίως από την στιγμή που προηγήθηκαν στο 30ό λεπτό με τον Τουσάρ.

Η Μάιντς, πάλι, με το γκολ του Κασί, που είχε περάσει αλλαγή λίγο πριν το 60ό λεπτό, απέφυγε την 2η σερί ήττα, μετά το «βαρύ» 4-1 από την Χοφενχάιμ στις 10/09 και τη δεύτερη στην «Mewa Arena» μετά το 0-3 από την Λεβερκούζεν στις 27/08 για την 4η αγωνιστική.

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα (17/9) και αύριο (18/9) με τις εξής αναμετρήσεις, από τις οποίες ξεχωρίζει το ντέρμπι του Ρουρ μεταξύ της Ντόρτμουντ και της Σάλκε: Άουγκσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου (17/9), Λεβερκούζεν-Βέρντερ Βρέμης (17/9), Στουτγκάρδη-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (17/9), Ντόρτμουντ-Σάλκε (17/9), Γκλάντμπαχ-Λειψία (17/9), Ουνιόν Βερολίνου-Βόλφσμπουργκ (18/9), Μπόχουμ-Κολωνία (18/9) και Χοφενχάιμ-Φράιμπουργκ (18/9).