Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε στο ύψος του και μπήκε με το αριστερό στη φετινή Euroleague, γνωρίζοντας την ήττα με 65-63 από τη Μονακό.

Οι πράσινοι είχαν απέναντί τους μια ομάδα που είναι πρωτάρα στη διοργάνωση, αλλά παρ’ όλα αυτά έχασαν… Και έχασαν επειδή σε όλο το 40λεπτο ήταν κατώτεροι των περιστάσεων, με συνέπεια να καταλάβουν από πολύ νωρίς, από την 1η αγωνιστική, ότι και η φετινή Euroleague θα είναι πάρα πολύ δύσκολη αν η ομάδα δεν βελτιωθεί στη συνέχεια.

Ο Παναθηναϊκός ήταν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης… αλλού και ο Τζέιμς το εκμεταλλευόταν με συνεχόμενους πόντους, βάζοντας έτσι μπροστά στο σκορ τη Μονακό (22-15 στο 10′). Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα στη β’ περίοδο μάλιστα, αφού οι Γάλλοι έφτασαν και στο +13 (30-17), με τους πράσινους να τα περιμένουν όλα από τον Παπαπέτρου.

Ακόμη χειρότερα στο δεύτερο ημίχρονο

Το 38-28 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε και το πώς έπαιζαν οι δύο ομάδες, με την κατάσταση να μην αλλάζει στην γ’ περίοδο, αφού η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρέμενε κακή. Τόσο κακή ώστε στο 30′ να είναι στο -12 (56-44) και να μην πείθει ότι θα ανατρέψει την κατάσταση στο τελευταίο 10λεπτο. Και όντως δεν την ανέτρεψε…

Το γεγονός ότι η διαφορά κάποια στιγμή έφτασε και στους 22 πόντους για τη Μονακό τα λέει όλα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος το μόνο που κατάφερε ήταν τελικά να χάσει με -12 (75-63).

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 38-28, 56-44, 75-63