Από το 1981 είχε να κερδίσει στη Νέα Σμύρνη ο Ατρόμητος και το κατάφερε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάτο που πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 1-0 επί του Πανιωνίου! Ο Πανιώνιος προσπάθησε από την αρχή να δώσει ένα γρήγορο ρυθμό ωστόσο ο Ατρόμητος σταδιακά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απέκτησε μία ελαφρά πρωτοβουλία. Ένα σουτ του Νεμπεγλέρα που έφυγε άουτ, καθώς επίσης και η διπλή ευκαιρία του 24’, όταν η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στη εξέλιξη ο Καμαρά προσπάθησε να πλασάρει τον Μάχο αλλά ο Λάτκα έδιωξε, ήταν τα… μηνύματα που έστειλε ο Ατρόμητος στους γηπεδούχους! Σύμφωνα με το gazzetta, η ομάδα του Δώνη είχε πάρει ξεκάθαρα τα ηνία του αγώνα και στο 35’ κατάφερε να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ, έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Καμαρά και είχε τελικό αποδέκτη τον Τάτο, ο οποίος με ωραίο σουτ νίκησε τον Μάχο για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία λίγο αργότερα με τον Καμαρά που νικήθηκε από τον Μάχο, ενώ στο δεύτερο μέρος έδωσαν χώρους και προσπάθησαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις, με τους Τάτο, Σαγκανόφσκι και Καμαρά να δημιουργούν πολλά προβλήματα με τις αντεπιθέσεις. Ο Πανιώνιος, από την μεριά του, πήρε την πρωτοβουλία στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν κατάφερε να κάνει τίποτα το αξιόλογο πλην μιας φάσης με τον Ριέρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το σουτ του Ισπανού να βρίσκει το δοκάρι. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να είχε καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι, έχοντας δοκάρι με τον εξαιρετικό Τάτο αλλά και κάποιες καλές φάσεις με τον Περόνε. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους, με τον Πανιώνιο πάντως να φωνάζει για πέναλτι στον Λάτκα στις καθυστερήσεις. Έτσι, ο Ατρόμητος έκανε το παρθενικό του διπλό στο πρωτάθλημα, πήρε την πρώτη νίκη στη Νέα Σμύρνη από τον Μάρτιο του 1981 και ξέφυγε από την τελευταία θέση, εκεί όπου παραμένουν οι «κυανέρυθροι». * Πριν η αποστολή του Πανιωνίου αναχωρήσει με προορισμό το γήπεδο, ο Κωνσταντίνος Τσακίρης άφησε πριμ 25 χιλ. ευρώ στους παίκτες, είτε κερδίσουν είτε χάσουν!