Η Χίμκι ήρθε με αρκετές απουσίες στην Αθήνα και ο Παναθηναϊκός πήρε εύκολα τη νίκη.

Η αλήθεια είναι ότι και οι πράσινοι είχαν προβλήματα, αφού δεν ήταν διαθέσιμοι οι Παπαπέτρου και Παπαγιάννης. Οι απουσίες των Ρώσων, όμως, ήταν περισσότερες και σημαντικότερες. Η Χίμκι ήρθε χωρίς τους Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα, Μονρό, Βιάλτσεφ και ο Παναθηναϊκός το εκμεταλλεύτηκε για να περάσει μια χαλαρή βραδιά στη Euroleague.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 7-2, στη συνέχεια κόλλησε και είδε τους φιλοξενούμενους να προσπερνούν με 12-15, αλλά με σερί 11-2 το σκορ έγινε 23-17, για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 23-20. Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και το 25-26, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, γιατί στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και άρχισε να ανοίγει όλο και περισσότερο τη διαφορά.

Το τριφύλλι ήταν στο +13 (46-33) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου χάρη στους Μήτογλου κα Νέντοβιτς, οι οποίοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη γ’ περίοδο, με αποτέλεμα οι πράσινοι να φτάσουν και στο +20 (62-42), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 46-33, 70-51, 94-78