Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα Νέων ηττήθηκε στην πρεμιέρα του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος από τη Γεωργία με 1-0, με γκολ που σημείωσε στο 89ο λεπτό ο Οκριασβίλι. Ο αγώνας πάντως ήταν σχετικά ισορροπημένος, με τον Βέλλιο να χάνει κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και τους Γεωργιανούς να είναι επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η οικοδέσποινα Πορτογαλία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν για να ισοφαρίσει τελικά (2-2) στο 87ο λεπτό. Επόμενος αντίπαλος της ελληνικής ομάδας θα είναι το Αζερμπαϊτζάν, την προσεχή Τετάρτη (13/10, 18:00).

Ελλάδα: Καλδέλης, Βλάχος, Μπουγαϊδης, Ποτουρίδης, Σταμογιάννος, Καθάριος (58′ Καϊμακούδης), Κοτσαρίδης, Βέλλιος, Κατίδης (88′ Κολοβός), Βαλεριάνος, Διαμαντάκος.

Γεωργία: Ναντιράτζε, Κβεκβεσκίρι, Κβερκβέλια, Μπρατσούλι, Μιρτσκουλάβα (90’+ Ελιζμπαρασβίλι), Ντζαλαμίτζε, Οκριασβίλι, Τσαπίτζε (70′ Τσελεμπάτζε), Απακίτζε, Κουτσούα (86′ Πουτκαράτζε), Κομπακχίτζε.