Η Αϊντχόφεν νίκησε 2-0 τη Βάαλβαϊκ στο «Philips Stadion» για την 29η αγωνιστική και επέστρεψε -προσωρινά- στη κορυφή του ολλανδικού πρωταθλήματος. Στη 2η θέση η Φίτεσε 4-0 εκτός έδρας τη Ντεν Χάαγκ.

Το συγκρότημα του Ντικ Άντβοκατ που επέστρεψε με αυτόν τον τρόπο στα θετικά αποτελέσματα, πήρε το προβάδισμα στο 6ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Χάτσινσον και εκτέλεσε εύστοχα ο Μέρτενς. Στις λίγες συγκινήσεις που περιελάμβανε το δεύτερο ημίχρονο ο Μέρτενς βρήκε τον Βαϊνάλντουμ κι εκείνος διαμόρφωσε στο 69ο λεπτό το 2-0, που έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Την ανοδική της πορεία συνέχισε και η Φίτεσε, που με την πέμπτη σερί νίκη της 4-0 επί της Ντεν Χάαγκ στη Χάγη, έφτασε στους 54 βαθμούς, όσους και ο δεύτερος πλέον Άγιαξ που έχει επικίνδυνη έξοδο την Κυριακή (17/03) στην έδρα της Άλκμααρ. Από εκεί και έπειτα, «ζωντανή» στη μάχη της εισόδου στα πλέι-οφ εξόδου στην Ευρώπη έμειναν η Χέρενφεν, που επικράτησε 3-1 εκτός έδρας της Ναϊμέγκεν και η Χέρακλες, 2-0 επίσης εκτός έδρας τη Φένλο.