Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα, τουλάχιστον από άποψη γοήτρου, πήρε ο Παναθηναϊκός στο Καραϊσκάκη με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, την Κυριακή (04/03). Οι «πράσινοι» πήραν τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), παρά το γεγονός ότι έμειναν πίσω στο σκορ με πέναλτι, φάση που τους άφησε και με παίκτη λιγότερο.

Σημαντικό ρόλο σε αυτό το αποτέλεσμα έπαιξε και η ομιλία του Μαρίνου Ουζουνίδη στο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τον Εβρίτη τεχνικό να επισημαίνει τα λάθη που έκαναν οι ποδοσφαιριστές του στο πρώτο 45λεπτο, έχοντας σκοπό να τους «τσιτώσει» ενόψει επανάληψης.

«Τι κάνετε, Παναθηναϊκός είμαστε. Γιατί διώχνετε την μπάλα; Κάντε αυτό που ξέρετε και το γκολ θα έρθει. Εμείς πρέπει να έχουμε την μπάλα στα πόδια μας και όχι οι άλλοι… Μπείτε μέσα και αποδείξτε ποιοι είμαστε», φέρεται να ανέφερε -μεταξύ άλλων- ο Ουζουνίδης.

Όπως φάνηκε, στο «τριφύλλι» πράγματι ακολούθησαν τις εντολές του προπονητή τους, καθώς το πλάνο ακολουθήθηκε ακόμη και με ποδοσφαιριστή λιγότερο από τους αντιπάλους τους.