Με τον Σουάρες να παίρνει την ομάδα του από το… χεράκι, η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε το σκορ και επικράτησε της Ατλέτικο (2-1), αποκτώντας προβάδισμα πρόκρισης. Άλλαξε τα δεδομένα η αποβολή Τόρες στο 0-1. Όλοι ξέρουν πώς παίζει η Μπαρτσελόνα και με ποιους και το ματς κόντρα στην Ατλέτικο δεν αποτέλεσε εξαίρεση. Ο Λουίς Ενρίκε επέλεξε τους καλύτερους διαθέσιμους ποδοσφαιριστές, με Μέσι, Νεϊμάρ, Σουάρες να είναι φυσικά η δύναμη πυρός και Μπουσκέτς, Ράκιτιτς, Ινιέστα στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στην αμυντική της γραμμή, Πικέ, Μασεράνο ήταν το κεντρικό αμυντικό δίδυμο ενώ Άλμπα και Άλβες στα άκρα. Από την άλλη μεριά, ο Ντιέγκο Σιμεόνε σε αντίθεση με τα γραφήματα από την UEFA, προτίμησε το κλασικό 4-4-2 στην ευθεία που χρησιμοποιεί πάντα, με τον Καράσκο να αγωνίζεται στα αριστερά και τους Γκριεζμάν-Τόρες να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο των Μαδριλένων. Το ματς Απολύτως διαβασμένη παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο η Ατλέτικο Μαδρίτης του Ντιέγκο Σιμεόνε, καθώς κατάφερε να «κλειδώσει» σε απόλυτο βαθμό την επιθετική δραστηριότητα της Μπαρτσελόνα, αναγκάζοντάς την να γυρίζει την μπάλα γύρω από την περιοχή της και στη συνέχεια να σηκώνει την μπάλα για το κεφάλι των Σουάρες και Νεϊμάρ. Ωστόσο, η Μπάρτσα την πρώτη φορά που γύρισε σωστά και με υπομονή την μπάλα ήταν στο 19’, όταν έφτασε στα δεξιά στον Ντάνι Άλβες και με σέντρα είδε τον αμαρκάριστο Νεϊμάρ, αλλά στην κεφαλιά που επιχείρησε την έστειλε πάνω από τα δοκάρια του Τερ Στέγκεν. \ Με τους φιλοξενούμενους να έχουν φέρει το ματς στα μέτρα τους, οι παίκτες του Σιμεόνε τόλμησαν να φτάσουν έξω από την περιοχή και στο 25’ έβαλαν… φωτιά στο ματς με γκολ του Φερνάντο Τόρες. Ο Ισπανός φορ κινήθηκε υπέροχα στην πλάτη της άμυνας των Καταλανών, δέχθηκε την τέλεια κάθετη πάσα του Κόκε και με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το 0-1. Στο 32’, μάλιστα, οι «ροχιμπλάνκος» έχασαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, αλλά ο Τερ Στέγκεν με τα ακροδάχτυλα είπε «όχι» σε σουτ του Γκριεζμάν. Και ενώ όλα έδειχναν… Ατλέτικο, συνέβη η φάση του 35’ που διαμόρφωσε πολλά τόσο στο ματς, όσο και γενικότερα στο ζευγάρι αγώνων ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Φερνάντο Τόρες αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Μπριχ για μαρκάρισμα πάνω στον Μπουσκέτς, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες και αλλάζοντας ισορροπίες στο ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε όχι απλά η καλή και γνωστή Μπαρτσελόνα, αλλά οι παίκτες του Λουίς Ενρίκε παρουσιάστηκαν με μάτι που γυάλιζε και αποφασισμένοι να πετύχουν την πλήρη ανατροπή του σκορ. Στο 49’ ο Μέσι άνοιξε το… χορό των χαμένων ευκαιριών, αλλά η μπάλα από το ψαλιδάκι που επιχείρησε πέρασε εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Όμπλακ ενώ στο 51’ ο Νεϊμάρ στάθηκε άτυχος, καθώς είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Ατλέτικο. Μέχρι το 61’ οι δύο αστέρες των Καταλανών έχασαν από μία ευκαιρία, ωστόσο στο 56’ ο Όμπλακ είχε την… απάντηση στο σουτ του Αργεντινού και 5 λεπτά αργότερα η μπάλα από το σουτ του Βραζιλιάνου πέρασε άουτ. Την ίδια ώρα, πολλοί μπορεί να περίμεναν εύκολη επικράτηση της Μπάγερν απέναντι στην Μπενφίκα, αλλά οι «Αετοί» παρά το πολύ γρήγορο γκολ που δέχτηκαν, ήταν σκληρά καρύδια και θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει ένα πολύτιμο γκολ, αν ο Ζόνας ήταν πιο ψύχραιμος στις δύο καλύτερες φάσεις στο 55’ και το 65’. Βασικός ο Μήτρογλου που δεν μπόρεσε να φανεί στα 70 λεπτά συμμετοχής του, στο φινάλε πέρασε σαν αλλαγή ο Σάμαρης. Μεγάλη φάση ο Λεβαντόφσκι στο 90’ για να «κλειδώσει» την πρόκριση με ένα δεύτερο γκολ. Το ματς Οι Βαυαροί τιμώρησαν άμεσα την πίεση που αποπειράθηκε ν’ ασκήσει ψηλά η Μπενφίκα, μιας και ο Ριμπερί βρέθηκε μόνος του από αριστερά, έκανε μια διαγώνια πάσα για τον Λεβαντόφσκι κι αυτός βγήκε πλάγια στην περιοχή για να «σπάσει» την μπάλα στον Μπερνάτ. Πολύ όμορφη η σέντρα από τον αριστερό μπακ της Μπάγερν με τον Βιδάλ να πιάνει την κεφαλιά για να γράψει το 1-0 με τον Ελισέου να χάνει τελείως τον Χιλιανό. Η Μπάγερν συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς στο πρώτο 20λεπτο και με την συμπλήρωση του είχε μία ακόμα καλή στιγμή με τον Τιάγκο να βρίσκει τον ξεμαρκάριστο Μίλερ που έπιασε μονοκόμματο σουτ, όμως ο Έντερσον έκανε εντυπωσιακή επέμβαση. Μετά το 25ο λεπτό η Μπενφίκα άρχισε να ισορροπεί το ματς να κρατάει πιο πολύ την μπάλα στα πόδια της, όμως και πάλι η Μπάγερν στο 36’ απείλησε ξανά με τον Βιδάλ μετά από σέντρα του Μίλερ από δεξιά, με την κεφαλιά του Χιλιανού αυτή τη φορά να περνάει πάνω από την εστία. Στο φινάλε του πρώτου μέρους σε μία σύγχυση στην περιοχή της Μπάγερν, ο Μήτρογλου σουτάρει, το γύρισμα του κοντράρει και στη συνέχεια ο Γκαϊτάν θα πιάσει σουτ που θα σταματήσει πάνω στο σώμα του Βιδάλ. Στο δεύτερο μέρος η Μπενφίκα σταδιακά αρχίζει να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και χάνει την πρώτη σπουδαία ευκαιρία της στην επανάληψη με τον Ζόνας να ρολάρει στο σώμα του Αλάμπα να γυρίζει μέτωπο, αλλά το αριστερό του πλασέ να απομακρύνεται από τον Νόιερ. Ο Γκουαρντιόλα βάζει στο κέντρο της άμυνας τον Μαρτίνεθ αντί του Κίμιχ, όμως στο 65’ οι Αετοί χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Ζόνας μετά από παράλληλη σέντρα του Αλμέιδα, με τον Μαρτίνεθ να σταματά το σουτ του Βραζιλιάνου με το σώμα, ενώ στη συνέχεια από τη σύγχυση στα καρέ, πάλι ο Ζόνας θα σουτάρει άουτ, αφού δεν άφησε τον Μήτρογλου να το πράξει, ενώ ο Έλληνας ήταν σε καλύτερη θέση. Λίγο αργότερα ο Μήτρογλου άφησε τη θέση του στον Ραούλ Χιμένες. Ο ρυθμός του ματς έπεσε αρκετά με την Μπάγερν να κρατάει μπάλα στην κατοχή της, ενώ στο 81’ ο Ριμπερί έκανε προσωπική ενέργεια αλλά ο Έντερσον απέκρουσε με τα πόδια. Στο 90’ ο Λεβαντόφσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία, αφού πήρε εξαιρετική μπαλιά από τον Βιδάλ και αντί να τελειώσει μόνος τη φάση, πήγε να πασάρει στο Λαμ, αλλά η πάσα του ήταν δυνατή. Πηγή: sport-fm.gr