Με ένα μεγαλειώδες γκολ του Καβάνι, η εξαιρετική Παρί δεν άφησε την Τσέλσι να πάρει… ανάσα και νικώντας τη 2-1, πήρε προβάδισμα πρόκρισης, δείχνοντας πως μπορεί να φτάσει ψηλά στο Champions League. Τους λόγους που ολοένα και περισσότερος κόσμος θεωρεί πως φέτος… ναι, μπορεί να φτάσει ψηλά στο Champions League, έδειξε η Παρί Σεν Ζερμέν στο Παρίσι! Οι «πρωτευουσιάνοι» έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα -και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όπου δεν άφησαν τους «μπλε» να πάρουν… ανάσα- και νίκησαν 2-1 την Τσέλσι, που, παρ’ όλα αυτά, παραμένει στο «κόλπο» για πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League με το εκτός έδρας γκολ. Παράλληλα, στο άλλο ματς της βραδιάς, λαμπάδα στο μπόι του Ζόνας θα ανάψουν στην Μπενφίκα. Ο Βραζιλιάνος φορ με κεφαλιά στην… εκπνοή (90’) πέτυχε το χρυσό γκολ των «αετών» απέναντι στην Ζενίτ 1-0, δίνοντας παράλληλα προβάδισμα για την πρόκριση στην ομάδα του. Κακό παιχνίδι στο «Ντα Λουζ» με τους Ρώσους να «μπλοκάρουν» την μεσοεπιθετική γραμμή των γηπεδούχων. Ο Βίλας Μπόας έβλεπε την ομάδα του να μην απειλείται και παράλληλα να κρατάει σε εγρήγορση την άμυνα των Πορτογάλων, που ένιωθαν τον κίνδυνο στις αντεπιθέσεις. Στο τελευταίο 20λεπτο, η Μπενφίκα ανέβασε την απόδοσή της και με γεμίσματα προσπάθησε να φέρει την μπάλα στην περιοχή του εξαιρετικού Λοντίκιν. Η ζημιά έγινε στο 90’, όταν έπειτα από φάουλ του Κρισίτου (αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη), ο Ζόνας πήρε την κεφαλιά στην περιοχή κι έγραψε το 1-0 στη Λισαβόνα. Πηγή: sport-fm.gr