Σε δύσκολη θέση για πρόκριση στο Top-16 της Ευρωλίγκας βρίσκεται ο Παναθηναϊκός! Μετά τη Ρωσία, οι πράσινοι έχασαν και στο ΟΑΚΑ από την Λοκομοτίβ Κουμπάν (5-1) με 77-71, πέφτοντας στο 2-4 και έχοντας μπροστά τους έναν… μεγάλο τελικό με την Καρσίγιακα (2-4), στη Σμύρνη. Μυθικά πράγματα από τον Ντιλέινι που έβαλε 20 στην τρίτη περίοδο (23 συνολικά), γύρισε το μομέντουμ που έδειχνε τριφύλλι σε εκείνο το σημείο και σε συνδυασμό με την κακή διαιτησία σε βάρος της ελληνικής ομάδας στο τέταρτο δεκάλεπτο, έριξε την… βόμβα στο κλειστό του Αμαρουσίου. Στους 14 σταμάτησε ο Φελντέιν (με πολύ δουλειά στην άμυνα), από 11 είχαν οι Ραντούλιτσα, Γκιστ, ενώ άλλες τόσες ασίστ από κοινού οι Διαμαντίδης-Καλάθης. Το ματς Εντυπωσιακά «μουδιασμένα» μπήκε στο ματς ο Παναθηναϊκός με 0/4 σουτ, με κακή κυκλοφορία της μπάλας και βρίσκοντας σκορ ύστερα από 3:40’ για το 2-7 με τον Γιάνκοβιτς. Ο Ραντούλιτσα φορτώθηκε γρήγορα με δύο φάουλ και η ο Μπρόκοφ με ισάριθμα τρίποντα «εκτελούσε» (με την Λοκομοτίβ να μην πιέζεται στην περιφέρεια) από τα 6,75 για την… παγωμάρα και το 2-12. Ο Τζόρτζεβιτς έριξε στο παρκέ τους Διαμαντίδη-Κούζμιτς-Πάβλοβιτς, με τους δύο πρώτους να συνεργάζονται στην επίθεση, να βγάζουν πάθος και να κάνουν το 8-16. Η κακή –και χωρίς ρυθμό στις δύο άκρες του γηπέδου- πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους πρώτους πόντους του Ραντούλιτσα για το 10-21. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να «μεταμορφωθεί», ωστόσο τα τρίποντα παρέμεναν «πληγή» (0/7) με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πιέσει τους Ρώσους. Βέβαια ακόμη κι έτσι οι πράσινοι μείωσαν σε 15-21, χάρη στην εκπληκτική άμυνά τους. Με τον Καλάθη να ‘χει «καταπιεί» τον Ντιλέινι, με τον Φελντέιν να βγαίνει πρώτος στις μπάλες και τα «κοψίματα» προς τη ρακέτα να βρίσκουν… τοίχο. Κι εκεί που η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε μπλοκάρει, ήρθε ο… τρελοΝτρέιπερ με δύο σερί τρίποντα (το ένα από το κέντρο!) για το 15-27 στο 15’. Το πρώτο εύστοχο μακρινό σουτ από τον Γιάνκοβιτς (1/9 από τα 6,75) και οι βολές των Φελντέιν-Ραντούλιτσα έτρεξαν σερί 9-0 για τον Παναθηναϊκό που πλησίασε σε απόσταση βολής (24-27) υποχρεώνοντας την «Λόκο» στο ένα λάθος πίσω απ’ το άλλο με ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ άμυνα! Οι Ρώσοι, πάντως, κατάφεραν με τον Μπρόκοφ (που ‘χε 11 πόντους) να πάνε στα αποδυτήρια στο +4 (29-33), χάρη στα 7/14 τρίποντα, κόντρα στα 2/11 του τριφυλλιού (που είχε 7 κλεψίματα). Με σταθερά την άμυνα και με φόρα από το δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ραντούλιτσα έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον Παναθηναϊκό (34-33), προτού ο –εκπληκτικός απόψε- Φελντέιν γράψει το 37-33. Κι εκεί που ο Ντιλέινι ως τότε ήταν «εξαφανισμένος», τρελάθηκε (χάρη σε δύο βολές που του ‘δωσαν ρυθμό), κάνοντας μυθικά πράγματα στο ΟΑΚΑ! Ο Αμερικανός προσέφερε ένα απίστευτο one man show πετυχαίνοντας σε όλη την περίοδο 20 πόντους! Αρχικά ισοφάρισε σε 43-43 και με… τρίποντο και φάουλ(!) έφερε το 44-49, με τον κόσμο να παρακολουθεί αποσβολωμένος. Ο Φελντέιν «απαντούσε»… επί προσωπικού στον Ντιλέινι και με δύο σερί σουτ από τα 6,75, κρατούσε όρθιο τον Παναθηναϊκό για το 50-51. Ο γκαρντ της Λόκο σηκωνόταν από όπου ήθελε και σκόραρε. Μόνο αυτός (σχεδόν) πετύχαινε πόντους για τους Ρώσους που έγραψε το 52-59 (φτάνοντας τους 20 μέσα σε 10 λεπτά), προτού ο Καλάθης σημειώσει buzzer beater για το 54-59 στο 30’, που έδωσε –θεωρητικά- ψυχολογία. Το απίθανο show του Ντιλέινι εκνεύρισε τους παίκτες του Παναθηναϊκού που ενώ όλα έδειχναν πως είχε το μομέντουμ το ματς, ο αντίπαλος Αμερικανός είχε φέρει τα πάνω-κάτω. Ο Καλάθης ισοφάρισε σε 59-59 και όλα έδειξαν να ξεκινούν από την αρχή… Εκεί όμως οι γκρι προκάλεσαν εκνευρισμό. Χρέωσαν φουλ φάουλ στους πράσινους (πέντε ομαδικά σε μόλις 4’), χρέωσαν ακόμα και με τεχνική ποινή τον Τζόρτζεβιτς κι όλα αυτά έδωσαν την ευκαιρία στην Λοκομοτίβ να ξεφύγει και να δημιουργήσει… νεύρα στους πράσινους. Κάπως έτσι ήρθε το 61-67 με τον Σίγκλετον, ενώ το τρίποντο του Κλαβέρ στο 35’ (64-72) έμοιαζε με… μαχαιριά. Η διαφορά παρέμεινε στους 8 πόντους (66-74) στο 37’ και χρειαζόταν ένα μίνι «θαύμα» για τη νίκη. Με Γκιστ και Ραντούλιτσα η απόσταση μειώθηκε σε 69-74, όμως δεν υπήρξε… συνέχεια στο τελευταίο δίλεπτο με τον Αμερικανό και τον Φελντέιν να αστοχούν σε σουτ που θα μπορούσαν να του δώσουν το φιλί της ζωής. Στο νήμα κι ενώ όλα είχαν κριθεί (με τον κόσμο να χειροκροτεί τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς) διαμορφώθηκε με βολές το… τυπικό 71-77. Τα δεκάλεπτα: 10-21, 29-33, 54-59, 71-77. Παναθηναϊκός (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 5, Γιάνκοβιτς 9 (1), Φώτσης, Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 14 (3), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 11 (1), Καλάθης 10 (2), Κούζμιτς 7 Λοκομοτίβ Κούμπαν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 23 (4), Σίνγκλετον 6, Ντρέιπερ 10 (3), Κλαβέρ 13 (1), Μπίκοφ, Βορόνοφ, Ζουμπκόφ 5 (1), Φεσένκο 4, Μπροέκχοφ 16 (4) Πηγή: sport-fm.gr