Ένα σημείο πρωτογονισμού είναι να η σύνδεση άσχετων πραγμάτων. Ας πούμε ότι σε μια κοινωνία υπάρχει ξηρασία. Κάποια στιγμή στον ουρανό περνάει ένα περιστέρι. Και αρχίζει και βρέχει. Αν η κοινωνία είναι πρωτόγονη θα λατρεύει το περιστέρι σαν θεότητα της βροχής. Αν είναι αναπτυγμένη θα ψάξει τα βαρομετρικά χαμηλά. Η προσπάθεια να βρεθεί ένας Γερμανός προπονητής για να ανακάμψει η Εθνική ομάδα η απόδειξη του πρωτογονισμού της ΕΠΟ. Πρώτον γιατί να προβάλλεται ο Ρεχάγκελ σαν τυπικό μοντέλο γερμανού προπονητή είναι ανόητο. Ο Οτο Ρεχάγκελ από χαρακτήρα ήταν sui generis στην Bundesliga και αντιμετωπιζόταν σαν περίπτωση. Γερμανός είναι ο Ρεχάγκελ, αλλά γερμανός είναι και ο Κλοπ. Και ο δεύτερος είναι πιο δείγμα του γερμανικού ποδοσφαίρου. Επίσης το ζητούμενο δεν είναι να βρεθεί γερμανός προπονητής επειδή θα παίζει άμυνα. Το γερμανικό ποδόσφαιρο είναι επιθετικό και η Κάιζερσλάουτερν του Οτο Ρεχάγκελ παίζοντας κατά βάση άμυνα αλλά πετυχαίνοντας 63 γκολ. Πέντε λιγότερα από την Μπάγερν που είχε πάρει τον τίτλο τον προηγούμενο χρόνο. Ακόμα πιο αστείο είναι να λεχθεί ότι στα προσόντα του Ρεχάγκελ ήταν η προσαρμογή στην ελληνική πραγματικότητα. Το αντίθετο. Ο Ρεχάγκελ, που σε μια δεκαετία ζήτημα ήταν να μπορούσε να παραγγείλει σε εστιατόριο στα ελληνικά, έμενε στην Ελλάδα ελάχιστα και παρακολουθούσε ελάχιστα ματς του πρωταθλήματος. Όταν του είχαν ζητήσει να επιμεληθεί ενός σχεδίου ανάπτυξης του ελληνικού ποδοσφαίρου είχε συνοπτικά αρνηθεί λέγοντας ότι δεν περιλαμβάνεται στις υποχρεώσεις του. Επίσης η επιτυχία του δεν οφείλεται στην γνώση της περιβόητης «ελληνικής πραγματικότητας». Οποια στο διάολο και αν είναι. Βοηθό πήρε τον Τοπαλίδη επειδή μίλαγε γερμανικά και κατά δεύτερον ελληνικά, που ποτέ δεν είχε δουλέψει στην Ελλάδα. Αντίθετα ο Κλαούντιο Ρανιέρι πήρε τον Γιώργο Καραγκούνη να τον βοηθήσει να μάθει την ελληνική πραγματικότητα με τα γνωστά αποτελέσματα. Ο Ρανιέρι όταν έφυγε από την Εθνική Ελλάδας βρήκε δουλειά στην Λέστερ. Ο Ρεχάγκελ που είχε πάρει την θέση του προπονητή της Εθνικής αυτοπροτεινόμενος μετά το τέλος της συνεργασίας του δεν βρήκε άλλη δουλειά αν και το πάλεψε. Και προφανώς δεν παίζει ρόλο ότι ζούσε τα παιχνίδια, ούτε ότι ήταν προληπτικός στο σημείο να πρέπει να λέει στους παίκτες το ίδιο ανέκδοτο πριν κάθε ματς και να γελάνε. Ο Οτο Ρεχάγκελ που είναι μακράν ο πιο επιτυχημένος προπονητής στην Εθνική πέτυχε για κάποιους συγκεκριμένους λόγους. Πρώτον γιατί όπως είπε ο Αλέξης Σπυρόπουλος στο Kick Off ανέλαβε μια ομάδα που είχε βαρεθεί να χάνει. Επίσης γιατί μετά από μια περιποιημένη πεντάρα από την Φινλανδία η Εθνική είχε πάρει ισοπαλία με την Αγγλία στο Γουέμπλεϊ, σε ένα ματς που οι Αγγλοι χρειαζόντουσαν για να πάρουν την πρόκριση. Η ισοπαλία στο Γουέμπλεϊ έπεισε τους έλληνες παίκτες ότι μπορούν να πετύχουν τα πάντα. Επίσης τον πήγε η τύχη. Στον τελικό του Euro, όταν στο τέλος η Πορτογαλία είχε βγει στην επίθεση πήδηξε ο Jimmy Jump στον αγωνιστικό χώρο, το ματς διακόπηκε και ο ρυθμός των Πορτογάλων πήγε περίπατο.
Ο Αντώνης Πανούτσος εξηγεί γιατί η ΕΠΟ κάνει λάθος στην αναζήτηση προπονητή
Τι λέει για την προσπάθεια να βρεθεί ένας Γερμανός και για τον Ότο Ρεχάγκελ
![Ο Αντώνης Πανούτσος εξηγεί γιατί η ΕΠΟ κάνει λάθος στην αναζήτηση προπονητή](/files/1/2015/06/2294149.jpg)