Με γκολ των Σαλάχ και Τζόουνς η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 2-1 της Τσέλσι, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Τζάκσον, για την 8η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην 1η θέση, στο +1 από τη Μάντσεστερ Σίτι και στο +4, πλέον, από την Άρσεναλ.

Με τη Σίτι να έχει νικήσει νωρίτερα με 2-1 εκτός έδρας τη Γουλβς χάρη σε γκολ του Στόουνς στο 95ο λεπτό, οι «κόκκινοι» ήξεραν ότι η νίκη επί των «μπλε» ήταν υποχρεωτική ώστε να μην πέσουν στη 2η θέση. Και όντως δεν έπεσαν.

Μπορεί η Τσέλσι να πατούσε καλύτερα στο πρώτο 25λεπτο, η Λίβερπουλ όμως ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με το πέναλτι του Σαλάχ στο 29′ (1-0) μετά την ανατροπή του Τζόουνς από τον Κόλγουιν.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στη συνέχεια μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στα πρώτα λεπτά του δεύτερου όμως το ματς… πήρε φωτιά. Στο 48′ ο Τζάκσον από οριακή φάση έκανε το 1-1 αλλά αμέσως μετά, στο 51′, ο Τζόουνς με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-1 για τους «κόκκινους», οι οποίοι πήραν τη νίκη.