Η πρώτη «διαβολοβδομάδα» της φετινής Euroleague δεν πήγε καλά για τον Παναθηναϊκό, αφού μετά την ήττα από την Παρί στη Γαλλία, ήρθε και αυτή από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 90-86, με αποτέλεσμα να είναι στο 2-2 μετά τις πρώτες 4 αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι το έλεγαν στις δηλώσεις τους τις τελευταίες μέρες ότι υπάρχει μεγάλη αντιπαλότητα με τους «πράσινους», από τους οποίους είχαν ηττηθεί στον περσινό τελικό του Βερολίνου, άρα ήταν δεδομένο ότι θα έμπαιναν με… άγριες διαθέσεις στο ματς. Και ακριβώς αυτό έγινε, όπως δείχνει και το 19-5 στο 6′, έχοντας 5/6 τρίποντα!

Κάπου εκεί, με την είσοδο του Ερνανγκόμεθ η ομάδα του Εργκίν Αταμάν άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, όχι και στην άμυνα όμως, με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να είναι πίσω με 28-19.

Στη δεύτερη οι «πράσινοι» κατάφεραν να πλησιάσουν και στο -6 (32-26) στο 24′ και στο 37′ (37-31), αλλά οι Μαδριλένοι κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά με 35-26 και 40-31. Ο Ερνανγκόμεθ, όμως, συνέχιζε να κάνει πολλή δουλειά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος ήταν στο -5 (43-38) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» έχοντας πάει στο -2 (50-48) με τρίποντο του Ναν έδειχναν έτοιμοι να προσπεράσουν, στη συνέχεια όμως άρχισαν ξανά τα λάθη και η Ρεάλ με σερί 9-0 μετέτρεψε το σκορ σε 59-48 και μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από το +12 (70-58).

Ο Παναθηναϊκός έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή και μείωσε σε 78-71 στο 35′, οι Μαδριλένοι όμως διατήρησαν τον έλεγχο και τελικά πήραν τη νίκη με 90-86.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86