Ο Παναθηναϊκός πήγε στη Γαλλία με στόχο την 3η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές της Euroleague, η απόδοσή του όμως δεν ήταν καθόλου καλή και τελικά ηττήθηκε με 84-80 από την πρωτάρα Παρί.

Από την αρχή του αγώνα φαινόταν ότι οι «πράσινοι» δεν ήταν συγκεντρωμένοι, είναι χαρακτηριστικό άλλωστε το γεγονός ότι ο Ναν έκανε γρήγορα τρία λάθη, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 14-9 στο 7′ και να κλείσουν την πρώτη περίοδο έχοντας το προβάδισμα (21-19).

Προβάδισμα που όχι απλά διατήρησαν αλλά κατάφεραν και να αυξήσουν στη δεύτερη, με το σκορ να πάει στο 39-25 στο 15′ αφού η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν εκτός τόπου και χρόνου… Η Παρί έβλεπε το ματς να κυλάει πολύ καλύτερα από ό,τι θα περίμενε, στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όμως, ήρθε η αντίδραση, με τον Ναν να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι και τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στο -6 (45-39).

Αυτό που περίμεναν όλοι ήταν ότι οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης θα έμπαιναν με σοβαρότητα στην τρίτη περίοδο, θα έπαιρναν το προβάδισμα και στη συνέχεια θα ήλεγχαν την κατάσταση, αλλά τελικά δεν συνέβη τίποτα από όλα αυτά… Οι «πράσινοι» συνέχιζαν να κάνουν λάθη, οι Γάλλοι συνέχιζαν να τα εκμεταλλεύονται και τελικά προηγήθηκαν και με +12 (62-50), για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 69-59.

Ο Παναθηναϊκός ήταν με την πλάτη στον τοίχο και με κάποια καλάθια του Ναν κατάφερε να μειώσει σε 73-68 στο 35′, η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Με σερί 7-0 η Παρί πήγε ξανά στο +12 (80-68) στο 38′ και από εκεί και πέρα δεν υπήρχε γυρισμός, με τους «πράσινους» να γνωρίζουν τελικά την ήττα με 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 45-39, 69-59, 84-80