Ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε εκτός έδρας την Καρδίτσα για την 1η αγωνιστική της Basket League και όπως αναμενόταν πήρε τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει, επικρατώντας με 80-69.

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Γιούρτσεβεν ήταν ορεξάτος και κυριαρχούσε και στις δύο ρακέτες, έχοντας 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να είναι στο +7 (14-21).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήγε και στο +11 (20-31), στη συνέχεια, με τρίποντο του Γκραντ και στο +13 (22-35) με τον Μπράουν, για να αντιδράσουν όμως οι γηπεδούχοι και με σερί 5-0 να μειώσουν σε 27-35, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με το σκορ 31-42 αφού ο Παναθηναϊκός ξέφυγε ξανά.

Με τον Γιούρτσεβεν να παραμένει πολύ καλός οι πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης πήγαν και στο +14 (39-53) στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο 26′, με τον Αταμάν να κάνει συνεχώς αλλαγές από εκεί και πέρα και την Καρδίτσα να κάνει επιμέρους σκορ και να μειώνει σε 50-55 στο 28′, για να μπουν οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-59.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου αλλά ο Παναθηναϊκός πήγε στο +15 (55-70) στο 35′ και στο +18 (55-73) στο 37′, για να επικρατήσει τελικά με +14 (66-80) έχοντας για κορυφαίους Γιούρτσεβεν και Καλαϊτζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80