Ο Ολυμπιακός θέλει μόνο νίκη υποδεχόμενος τη Μπράγκα για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Europa League ώστε να αφήσει πίσω του την ήττα από τη Λιόν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγείται με 1-0 χάρη σε γκολ του Ελ Κααμπί.

Ο Μαροκινός φορ ήταν εκπληκτικός την περσινή σεζόν σκοράροντας συνεχώς στην ιστορική πορεία προς την κατάκτηση του Europa Conference League και δικό του είναι και το πρώτο φετινό ευρωπαϊκό γκολ των «ερυθρόλευκων».

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45′, ο Όρτα έκανε λάθος στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Ζέλσον πήρε τη μπάλα, την έστρωσε στον Ελ Κααμπί και αυτός με πλασέ, το οποίο κόντραρε στον Φερέιρα, την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.