Η Γκαζιάντεπ ηττήθηκε με 3-2 εκτός έδρας από την Εγιούσπορ για την 7η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, παρά το γεγονός ότι ο Σωκράτης Διούδης έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε, όπως δείχνουν και οι δύο αποκρούσεις πέναλτι μέσα σε δύο λεπτά.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ενώ το σκορ ήταν 1-1, ο Έλληνας τερματοφύλακας ανέτρεψε αντίπαλό του και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ένα πέναλτι που ανέλαβε να εκτελέσει ο Ακμπάμπα αλλά ο Διούδης κατάφερε να αποκρούσει.

Από το VAR, όμως, κάλεσαν τον ρέφερι να δει τη φάση και αφού το έκανε διέταξε επανάληψη του πέναλτι επειδή ο Έλληνας γκολκίπερ δεν πατούσε πάνω στη γραμμή του τέρματος. Κανένα πρόβλημα…

Μπορεί η Εγιούσπορ να άλλαξε εκτελεστή, αφού ο Τιάμ ήταν αυτός που ανέλαβε πλέον, η κατάληξη όμως ήταν η ίδια αφού ο Διούδης απέκρουσε και πάλι.