Η Τσέλσι υποδέχεται τη Μπράιτον για την 6η αγωνιστική της Premier League και ο Κόουλ Πάλμερ χρειάστηκε ένα ημίχρονο για να γράψει ιστορία, αφού έγινε ο πρώτος παίκτης του αγγλικού πρωταθλήματος που πέτυχε 4 γκολ σε αυτό το διάστημα.

Ο αγώνας στο Στάμφορντ Μπριτζ άρχισε με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 7′ με τον Ρούτερ αλλά η συνέχεια ήταν… μονότονη: 1-1 στο 21′ ο Πάλμερ, 2-1 στο 28′ με πέναλτι ο Πάλμερ, 3-1 στο 31′ ο Πάλμερ, 3-2 στο 34′ ο Μπαλέμπα, 4-2 στο 41′ ο… Πάλμερ!

Ο 22χρονος Άγγλος επιθετικός μέσος έκανε ό,τι ήθελε και έγραψε ιστορία ως ο πρώτος παίκτης της Premier League με 4 γκολ σε ένα ημίχρονο ενώ παράλληλα έφτασε στα 3 χατ-τρικ με την Τσέλσι.

Αυτό σημαίνει ότι ισοφάρισε την επίδοση των Ντιντιέ Ντρογκμπά, Φρανκ Λάμπαρντ και Τζίμι Φλόιντ Χάσελμπαϊν, το έκανε όμως πολύ πιο γρήγορα από όλους αφού χρειάστηκε μόλις 39 αγώνες!