Το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Νυρεμβέργης πέτυχε ο Στέφανος Τζίμας στην εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Ουλμ για τη 2η κατηγορία της Γερμανίας, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με… αποβολή του στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην 4η συμμετοχή του με τη γερμανική ομάδα ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε να ανοίξει λογαριασμό, αφού στο 64ο λεπτό με κεφαλιά έκανε το 1-1 στον εκτός έδρας αγώνα με την Ουλμ.

Η Νυρεμβέργη κατάφερε, μάλιστα, να κάνει την ανατροπή στο… 99′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούμαν που έγραψε το 1-2, για να ακολουθήσει στο επόμενο λεπτό η αποβολή του Τζίμα.

Ο Έλληνας φορ είδε την κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο σε αντίπαλο και ο διαιτητής δεν άλλαξε την απόφασή του μετά την εξέταση του VAR, με τον Τζίμα να περιμένει πλέον την απόφαση της λίγκας για να μάθει από πόσους αγώνες θα πρέπει να απουσιάσει.